„Z podniesionym czołem” – rozboje i romanse

LA TÊTE HAUTE de Emmanielle Bercot LES FILMS DU KIOSQUE

Emmanuelle Bercot, która niedawno zabłysnęła brawurową rolą uciemiężonej żony w dramacie „Moja miłość”, od lat zajmuje się również reżyserią. Jej najnowszy film, podobnie jak wcześniejsze, dotyka ważkich problemów – to połączenie dramatu sądowego i kina społecznego. Głównym bohaterem jest Malony, nastolatek wychowywany przez samotną, niezaradną życiowo matkę, który od najmłodszych lat wykazuje skłonność do agresji. Nie są to jednak przejawy młodzieńczego buntu, zwykła nadpobudliwość czy nerwica. W swoich agresywnych zachowaniach nie uznaje on żadnych zasad – potrafi bez skrupułów zaatakować urzędników państwowych lub kobietę w ciąży.

Jego pasją jest motoryzacja, ale jako że  jest za młody na prawo jazdy, a nauki pobierał najprawdopodobniej z gry „GTA”, samochody notorycznie kradnie i urządza sobie szaleńcze rajdy. Zastęp ludzi pracuje nad jego poskromieniem i resocjalizacją, jednak chłopiec pozostaje nieufny i odrzuca wszelką pomoc. Za każdym razem, gdy po kolejnych pogadankach, rozprawach i pobytach w zakładach poprawczych wydaje się, że jego stan emocjonalny się poprawił, następuje jeszcze większy wybuch, a młodzieniec popada w gorsze tarapaty. Sędzia (Catherine Deneuve) w trosce o Malony’ego wykracza daleko poza swoje obowiązki i otacza go wręcz matczyną opieką, podobnie jak przedzielony kurator, Yann, który dzięki swojej mrocznej przeszłości umie zdobyć się na empatię i cierpliwość. Na nic jednak ich wysiłki, cały system opieki nad trudną młodzieżą, tu mający wyjątkowo ludzkie oblicze, zawodzi. Dopiero poznana przypadkowo dziewczyna i rodzące się uczucie, przyniosą odmianę.

Akcja posuwa się w nieśpiesznym tempie, film bowiem wiernie ukazuje sądowe batalie i społeczne tło, koncentrując się w pełni na postaci Malony’ego. Debiutujący na dużym ekranie młody aktor, Rod Paradot, tworzy tu przekonujący obraz outsidera i przestępcy, nie odstaje też od tak doświadczonych artystów, jak  Deneuve. Choć to dzieło momentami trudne w odbiorze, po obejrzeniu pozostaje w pamięci jako przejmujący obraz niesprawnego systemu i siły ludzkich uczuć.

„Z podniesionym czołem”
(„La tête haute”)
reż. Emmanuelle Bercot

obsada: Catherine Deneuve, Rod Paradot, Sara Forestier
Francja, 120 min
Aurora Films, 13 maja

2 komentarze

Dodaj komentarz

-->