Z koszykiem wśród komiksów – wrześniowe premiery dla dorosłych!

Biografia, dwie twarze komiksu historycznego – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi we wrześniu!

To już czwarty tom przygód Bradla, czyli takiego polskiego Bonda w czasach drugiej wojny światowej. Kazimierz Leski był wynalazcą i tajnym agentem. Jednym z jego pseudonimów operacyjnych był właśnie Bradl. Tobiasz Piątkowski wykorzystuje jego biografię, ale nie trzyma się sztywno faktów. Dzięki temu udało mu się zrobić brawurowy kryminał wojenny noir z patriotycznym przesłaniem. A rysujący komiks Marek Oleksicki potrafi bardzo efektownie zamienić pomysły scenarzysty na obrazki. Jestem fanem serii, czarty tom jest wiec wyborem naturalnym. Można go czytać niezależnie, ale lepiej znać wszystkie cześci. 

Le Corbusiera zna każdy, a Eileen Gray jest anonimowa. Ta Irlandka była architektem i projektantką mebli… i mógłbym dalej cytować różne wygooglane źródła, ale wolę poczekać na komiks o jej twórczości i burzliwym życiu. A czekam tym bardziej, że rysunki do niego są dziełem Zosi Dzierżawskiej, bardzo ciekawej ilustratorki, która komiksy wydawała do pory zagranicą („Eileen Gray. Dom pod słońcem” też nie jest polskim komiksem). Trochę tylko  boję się o  scenariusz, bo jego autorka Charlotte Malterre-Barthes nie jest zawodową scenarzystką a architektem i wykładowczynią. Z drugiej strony gwarantuje to niezły wykład…

Quilombo dos Palmares to państwo stworzone przez zbiegłych niewolników w XVII-wiecznej Brazylii. W ukrytych w dżungli, kilku ufortyfikowanych osadach miało mieszkać nawet 30 tysięcy osób, które stawiało opór portugalskim kolonistom przez blisko sto lat. Jej mieszkańcy nazywali ją Angola Janga. To też tytuł komiksu autorstwa Marcelo D’Salete, który po 11 latach dokumentacji postanowił przypomnieć tę nieco zapomnianą kartę z brazylijskiej historii. Czarno-białe realistyczne rysunki wyglądają przyzwoicie, a przykładowe plansze pokazują, że sporo narracji zostanie przerzucone na obraz. Jestem bardzo ciekaw tych ponad 400 stron!

 

Tekst: Łukasz Chmielewski

Bradl
Tobiasz Piątkowski, rys. Marek Oleksicki
Egmont 2019

Eileen Gray. Dom pod słońcem
Carlotte Malterre-Barthes, rys. Zosia Dzierżawska
Marginesy 2019

Angola Janga
sc. Marcelo D’Salete
Timof Comics 2019

-->