Z koszykiem wśród komiksów – majowe premiery!

Dwie biografie i filozoficzna obyczajówka – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w maju!

Jeśli ktoś nie znał do tej pory Olimpii de Gouges, to komiks o tej prekursorce feminizmu będzie idealną okazją, żeby to zmienić. To ona stoi za ogłoszoną w 1791 roku Deklaracją Praw Kobiety i Obywatelki, która nie tylko wzywała do równouprawnienia, ale zawierała także pierwszy na świecie projekt cywilnego małżeństwa. Olimpia de Gouges pisała także sztuki teatralne (największy rozgłos przyniosła jej krytyka niewolnictwa). Jednym z najbardziej znanych cytatów z jej Deklaracji jest „Skoro kobieta może zgodnie z prawem zawisnąć na szubienicy, winna również mieć prawo stanąć na mównicy”. Sama zginęła na rewolucyjnej szubienicy za krytykę dyktatury Robespierre’a. Takie komiksowe biografie mogą budzić obawy, że będą słabo zrealizowane, ale w przypadku albumu zatytułowanego „Olimpia de Gouges” to ryzyko jest minimalne, bo stają za nim autorzy kapitalnego komiksu historycznego „Kiki z Montparnasse’u”.

„Audubon. Na skrzydłach świata” to kolejny biograficzny komiks. Jego bohaterem jest brytyjski przyrodnik i malarz, John James Audubon, który na początku lat 20. XIX wieku wyruszył do Ameryki Północnej, żeby narysować wszystkie żyjące tam ptaki. Efektem wyprawy było ponad 400 ogromnych akwareli, które oryginalnie wydano w czterech tomach jako „Birds of America”. Badaczowi udało się zidentyfikować 25 nieznanych wówczas gatunków! Po latach album Audubona jest uważany za najdroższą książkę w historii, w 2010 roku został sprzedany na aukcji Sotheby’s za 7,3 miliona funtów! Komiks ma skupiać się nie tylko na malunkach ptaków, ale na ich autorze. To dobrze wróży!

„Kot rabina” to arcydzieło Joanna Sfara o człowieku, judaizmie i recepcji świata przez pryzmat religii. Bohaterami swojej serii komiksowej Sfar uczynił gadającego kota, rabina i jego atrakcyjną córkę. Akcję umiejscowił na początku XX wieku w Algierze i Francji. Najnowszy, siódmy już tom zatytułowany „Wieża Bab-El-Oued” (poszczególne części są ze sobą powiązane fabularnie, ale tworzą też zamknięte całostki problematyczno-filozoficzne i można jest czytać w zasadzie na wyrywki) przenosi akcję do Afryki. Tematem komiksu są relacje żydowsko-arabskie i zazdrość kota o dziecko córki rabina. Sfar jak nikt potrafi dotykać najważniejszych problemów ludzkiej egzystencji, jak nikt potrafi pokazywać je przewrotnie. Jak nie znacie tej serii, to szybko nadróbcie!

Tekst: Łukasz Chmielewski

Olimpia de Gouges
sc. Jose-Louis Bocquet, rys. Catel
Kultura Gniewu 2019

Audubon. Na skrzydłach świata
sc. Fabien Grolleau, rys. Jeremie Royer
Marginesy 2019

Kot rabina #07: Wieża Bab-El-Oued
sc., rys. Joann Sfar, kol. Brigitte Findakly
Timof Comics 2019

-->