Z koszykiem wśród komiksów – lipcowe premiery!

Dziadyga z bronią, tajemnica księżyca i gawęda Sieńczyka – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w lipcu!

Wakacje widać w ofercie wydawniczej. Trudno mi wybrać wśród lipcowych premier trzy pozycje do koszyczka. Na szczęście mam zaległości.

„Kosmos” to kryptonim nieudanych misji na Księżyc ZSRR. „Kosmos” to tytuł komiksu o tym, co amerykańscy kosmonauci zobaczyli po wylądowaniu na satelicie Ziemi… Album duetu Perna i Bedouel zapowiada się na solidne sci-fi, w którym mogą pobrzmiewać echa zimnej wojny. Czarno-białe, realistyczne rysunki (przynajmniej na przykładowych planszach sporo narracji zostało przeniesione na warstwę graficzną, a to może zwiastować dobre wyczucie medium twórców), pozwalają przyjąć, że nawet jeśli scenariusz zawiedzie, to wizualnie album da radę.

„Stare zgredy” to czarna komedia społeczno-obyczajowa. Emeryt po śmierci żony sięga po broń, by załatwić związkowe porachunki z fabrykantem. W ślad za nim rusza dwóch kumpli i ciężarna wnuczka… Scenarzystą serii (w Polsce wychodzą od razu dwa pierwsze tomy, we Francji wyszło siedem) jest Wilfrid Lupano, który potrafi pisać historie zarówno surrealistyczno-futurystyczne („Azymut”), jak i historyczno-obyczajowe („Wszędzie biały”). Kreska Paula Cauueta jest bardzo solidna, to nieco zdeformowany realizm, który powinien pasować do takiej historii. Boję się, że album będzie przeszarżowany fabularnie, ale sprawdzić trzeba.

I zaległość z czerwca, czyli „Spotkanie po latach” Macieja Sieńczyka. Jego twórczość jest bardzo specyficzna. Po pierwsze, to styl –  narracja stylizowana na retro opowieść. Po drugie, to zdeformowane, miejscami wręcz zepsute rysunki realistyczne. Po trzecie, hybryda gatunkowa, czyli połączenie książki obrazkowej i komiksu. Zdecydowanie pozycja nie dla każdego, ale ja lubię sprawdzać, co Sieńczyk ma do powiedzenia, bo jest to ciekawe formalnie, a artysta jest bardzo sprawny w posługiwaniu się swoim warsztatem.  

 

Stare zgredy.
sc. Wilfrid Lupano rys. Paul Cauuet
Labrum 2023

Kosmos
sc. Pat Perna, rys. Fabien Bedouel
tłum. Ada Wapniarska
Timof Comics 2023

Spotkanie po latach
Maciej Sieńczyk
Wydawnictwo Literackie 2023

-->