Z koszykiem wśród komiksów – sierpniowe premiery!

Dom starców, złodziejka w masce i wyznania artysty – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w sierpniu!

Twórczość Paco Roci regularnie pojawia się w koszyczku, nie może zatem dziwić, że trafiły do niego także jego „Zmarszczki”. Komiks opowiada mieszkańcach domu starców, którym zostały wspomnienia (o ile pamięć pozwala…), i którzy muszą pogodzić się z własnym powolnym odchodzeniem. Oczekuję analizy rozpadu człowieka: takiego fizycznego (choroba) i psychicznego (to koniec), który może okazać się afirmacją życia. Trochę niepokoją mnie przykładowe plansze, bo nie chciałbym, żeby to była miałko-stereotypowa prezentacja starości z fabularnym twistem, który pokazuje, że starość to nie koniec.

„Catwoman. Samotne miasto” to autorski komiks rysownika, Cliffa Chianga. Bankowo będzie kapitalnie narysowany (w „Paper Girls” dał sobie świetnie radę), ale scenariusz pozostaje zagadką. Album ma opowiadać historię Catwoman, która wychodzi po dekadzie z więzienia. Gotham jest innym miastem niż kiedy ś, nie żyje Batman, Joker i Robin, maski są zakazane, a Harvey Dent stał się autorytarnym burmistrzem, który oczyścił miasto… Nie musi to być komiks dla obeznanych z mitologią Gotham, choć ten zarys fabuły zapewne zrobi większe wrażenie na czytających komiksy z DC. Takie pojedyncze albumy, które nie są efektem taśmowej produkcji, żeby zeszyt wyszedł co miesiąc, mogą jednak coś wnieść do wyeksploatowanego uniwersum superhohaterów.

„MŻKN” to skrót od moje życie kiepsko narysowane i tytuł najnowszego w kraju komiksu Gipiego. Po takim tytule opis fabuły wydaje się zbędny. Warto jednak dodać, że Włoch jest mistrzem ambiwalentnych historii o człowieku, w których czytelnik musi wydać wyrok na bohaterów. Jest też mistrzem formy, często łącząc komiks, książkę obrazkową i pamiętnik. Gipi to wreszcie jeden z tych artystów, których warto śledzić, bo nawet jego mniej udane dzieła potrafią zaskoczyć i dać przyjemność obcowania z nietuzinkową historią.

 

Zmarszczki
Paco Roca
tłum. Tomasz Pindel
Kultura Gniewu 2023

Catwoman. Samotne miasto
Cliff Chiang
tłum. Bartosz Czartoryski
Egmont 2023

MŻKN
Gipi
tłum. Jacek Drewnowski
Timof Comics 2023

-->