Z koszykiem wśród komiksów – kwietniowe premiery!

Kostiumowa przypowieść, dramaty różnego kalibru, biografia i dwie twarze fantastyki – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w kwietniu!

Kwiecień to Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. Współorganizuje go tamtejsza biblioteka uniwersytecka, a sama impreza wyrosła z Dnia Darmowego Komiksu. Poznański festiwal to od paru lat kontrolowany wysyp zinów. W tym roku licznik przebił 30 publikacji! Z tej okazji koszyczek jest podwójny. Oczywiście trafią do niego nie tylko ziny

„Niepamięć absolutna” to debiutancki album Mariusza Pitury (scenariusz) i Antoniego Serkowskiego (rysunki). Dystopijna przyszłość, w której sztuczna inteligencja i roboty przejęły wszystkie obowiązki człowieka. Gliniarz, który nienawidzi techniki, i awaria, która… Brzmi to obiecująco, rysunki wyglądają dobrze. Są też „ale”. Fabuła może pójść w stronę nachalnego dydaktyzmu, wałkującego różne warianty opozycji człowiek-maszyna.  

W przypadku albumu „Piękna” też mam wątpliwości. Wróżka spełnia marzenie wiejskiej brzyduli i zamienia ją w piękność, której nikt nie może się oprzeć. I wtedy zaczynają się dramaty i kłopoty. Ten dobry punkt wyjścia do rozprawki o wartościach i istocie człowieczeństwa bardzo łatwo może stać się przyczynkiem do miałkiej opowieści o pragnieniach i relacjach. Dodatkowo, scenarzysta komiksu, Hubert, choć napisał parę albumów (kompletnie różnych tematycznie i stylistycznie), jest zawodowym kolorystą… 

„Heavy Liquid” to jeden z głośniejszych komiksów Paula Pope’a, cenionego amerykańskiego niezależnego twórcy. Głównym bohaterem albumu jest były gliniarz, który kradnie tytułowy narkotyk. Staje się zwierzyną i myśliwym – dostaje zlecenie związane z narkotykiem i jest ścigany za jego kradzież. A Heavy Liquid nie jest zwykłą substancją odurzającą… Album to klasyka niezalu, nie tylko spod znaku cyberpunka. Pope fajnie, mięsiście maluje. Problemem jest to, że komiks powstał ponad dwie dekady temu. Mógł się zestarzeć, i to brzydko. 

Własnym głosem. Herstorie aborcyjne” to zinowa zajawka antologii, nad którą pracuje 40 artystek. Tytuł mówi sam za siebie. To już druga po „Opowieściach aborcyjnych” duetu Beata Rojek i Sonia Sobiech tego typu publikacja. Niedługo ma ruszyć zbiórka crowdfundigowa na wydanie „Własnym głosem…”. W projekt zaangażowane są między innymi Anna Krztoń, Marta Falkowska i Anna Karolina Kaczmarczyk. Grzechem byłoby nie sprawdzić.  

Anna Krztoń specjalizuje się autofikcyjnych i biograficznych opowieściach. Jej ziny są rodzajem dziennika, w którym rozrysowuje sytuacje ze swojego życia. Jeśli szukacie obyczajówki podszytej dramą i popkulturą, to Krztoń powinna być dobrym wyborem. „Małe zwycięstwa. Część pierwsza” to jej najnowszy zin. Znalazły się  w nim opowieści, które wydarzyły się w pierwszej połowie 2020 roku. Może być zatem nieco horrorowo i postapokaliptycznie 

„Memento Mori” Tiitu Takalo to autobiografia, której głównym bohaterem jest zmieniająca wszystko choroba. Od udaru mózgu, przez rehabilitację, po refleksję nad życiem. Graficznie album wygląda dobrze. Finka operuje ograniczoną i kontrastową paletą barw. Kluczowa zatem będzie historia. Jest wiele komiksów o podobnej tematyce, a pisanie o chorobie jest bardziej grząskie niż bagno po ulewie. Tu ciekawa może być właśnie perspektywa i zmiana recepcji. 

Piękna 
sc. Hubert, rys. Kerascoet, kol. Hubert 
Kultura Gniewu 2022 

Niepamięć absolutna 
sc. Mariusz Pitura, rys. Antoni Serkowski 
Kultura Gniewu 2022 

Heavy Liquid 
Paul Pope 
Mon Stop Comics 2022 

Memento mori 
Tiitu Takalo 
Timof Comics 2022 

Małe zwycięstwa. Część pierwsza 
Anna Krztoń 
Niezależne 2022 

Własnym głosem. Herstorie aborcyjne 
antologia 
Niezależne 2022 

-->