Wystawa Maciej Rauch – Inne dni

Wystawa Maciej Rauch „Inne dni” jest otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie do 14 listopada. To pierwsza wystawa w tegorocznej edycji Projektu Project Room. W tym roku do otwartego naboru zgłosiło się 217 artystów, z czego wybrano 6 w tym jeden kolektyw.

Realna magia

Twórczość Macieja Raucha dookreśla się jako realizm magiczny.
– To pojęcie oswojone, zrozumiałe i powszechnie funkcjonujące. Czujemy się z nim bezpiecznie i swojsko, jeśli nawet czasem magia staje się w nim realniejsza od realizmu – czytamy na wydarzeniu wystawy.

W twórczości Raucha pojęcie to wybrzmiewa jednak w pełni i na nowo, realizm jest, dosłowny jak dosłowna jest jego magiczność.

– W dobie powszechnie akceptowanej w sztuce bylejakości i powszechnego wyręczania się artystów zdobyczami nowoczesnej techniki, Rauch zdumiewa swoim przywiązaniem do tradycyjnego warsztatu malarskiego. Świat, który kreuje Rauch, jest starannie przemyślany. To nie tylko wizualna feeria barw i kształtów, postaci, zwierząt i planet. To także wiele ikonograficznych odniesień i umiejętnie cytowanej symboliki. Wiele znaczeń, które dadzą się nam odczytać, kiedy tylko poświęcimy im trochę czasu. Więcej niż wymaga prosta przyjemność obcowania z niezwykłym światem jego malarstwa – mówi o wystawie Kuratorka Krystyna Różańska-Gorgolewska.

Project Room to miejsce prezentacji prac młodych artystów. Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor/ka otrzyma dodatkową nagrodę 20 000 zł netto. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność. Jej autor lub autorka również otrzyma 20 000 zł netto.

Szczegóły wydarzenia: Inne dni [The Other Days] – wystawa Macieja Raucha w Project Roomie 2021/2022 | Facebook

Link do informacji o cyklu dla młodych twórców:

https://u-jazdowski.pl/program/project-room/2021-2022

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->