Wystawa: Dziwny ogród

Wystawa “Dziwny ogród” kuratorowana w Innym Towarzystwie przez Wojciecha Gilewicza jest częścią tegorocznej, drugiej już edycji Fringe Warszawa (28 września – 1 października, 2023) – wydarzenia, które buduje platformę dla niezależnych i niekomercyjnych miejsc.

“Dziwny ogród” to zbiorowa opowieść złożona z prac artystów różnych generacji, którzy posługując się motywami kwiatowymi i roślinnymi poruszają trudne tematy osobiste i problemy dotyczące ich społeczności lub społeczeństwa. Wizualna atrakcyjność, kolor, roślinna forma służą więc jedynie pozyskaniu widza, uwiedzeniu go po to, aby za chwilę odnieść się do rzeczy trudnych i bolesnych, czasami traumatycznych, o których zwykle nie chcemy mówić.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną różne postawy artystyczne. Obok prac przedwcześnie zmarłej Krystiany Robb-Narbutt, która w swojej twórczości porusza m.in. temat Zagłady, a jej gablotki prezentowane na wystawie to swojego rodzaju kapliczki codzienności (kwiatków w doniczkach, bazi, łakoci), znajduje się praca Piotra Korola działającego bezpośrednio z materią przedmiotów (np. klucza, krzesła). Poprzez ścieranie przedmiotów na proszek, niszczenie ich, uzyskuje pył, który po zmieszaniu z medium malarskim wykorzystuje do tworzenia abstrakcyjnych, monochromatycznych obrazów. Artysta specjalnie na wystawę przygotował serię niewielkich obrazów ze sproszkowanych fragmentów roślin. Praca Jagody Dobeckiej przedstawia zioła występujące w Polsce, które spotykamy podczas spaceru po łące czy w parku. Łączy te rośliny też to, że są to zioła poronne, a niektóre z nich były stosowane od wieków przez czarownice oraz zielarki. Nową pracę na wystawę wykonała również Anna Panek. To kurtyna z abstrakcyjnym wzorem, która zawieszona w oknie mieszkania na Puławskiej przesłoni piękny widok na Park Morskie Oko, miejsce wielu traumatycznych wydarzeń, szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, wciąż żywych w zbiorowej pamięci miasta. Park ten jest tematem pracy tekstowej Agaty BecherMonika Mamzeta wraz z Robertem Kutą opracowali performatywny projekt poświęcony kobiecemu przekwitaniu. Dagmara Barańska-Morzy zmaga się z generacyjnymi traumami, które często nieuświadomione, przenoszone są przez pokolenia w postaci przeczuć, sekretów i niedopowiedzeń. Z kolei znajdowane na śmietnikach poświąteczne choinki przykuły uwagę Małgorzaty Pawlak ze względu na podskórny dramatyzm, tego pospolitego widoku. Jest ich co roku tak wiele, tyle mówią o naszych zwyczajach i skłonnościach. Są symbolem tego, jak szybko to, co było w centrum uwagi, ląduje na śmietniku pamięci. Jej praca koresponduje z pracami Michała Slezkina, który w swojej praktyce twórczej kontempluje proces przemijania oraz Andrzeja Tobisa, dla którego cmentarze są dziwnymi ogrodami, miejscami cichymi, spokojnymi, pełnymi kwiatów, gdzie jednak większość z nich jest sztuczna, a pod ziemią leżą martwi ludzie. Cmentarz jest dla artysty anty-Edenem, nie tym mitycznym ogrodem, z którego podobno wyszliśmy, ale tym realnym ogrodem, do którego wszyscy niezawodnie trafimy.

W ramach wystawy swoje prace zaprezentują także Maks CieślakKuba FalkWojciech GilewiczAgata GroszekHamed JaberhaBartosz KokosińskiJulian MalinowskiAgata NowosielskaJanusz PetrykowskiKrzysztof PiętkaKatarzyna Proniewska-MazurekKatarzyna SobczukMałgorzata WidomskaJulia Woronowicz i Dorota Czekalska oraz Liliana Zeic (Piskorska). Mural według jednego ze swoich rysunków w przestrzeni wystawy wykona Grzegorz Bożek

 

 

Integralną częścią wystawy będzie wymiana roślin doniczkowych. Roślina jest trochę jak człowiek, nie każdą umiemy się dobrze opiekować, a czasami są też takie, które nie do końca lubimy, bo mają swoje upodobania, rosną krzywo, wyginają się do światła lub chowają (Anna Panek). Do Innego Towarzystwa na ul. Puławskiej przy Parku Morskie Oko będzie można przynieść rośliny, których już nie chcemy, bo są za duże lub za małe, rosną za wolno lub za szybko, źle nam się kojarzą, którymi z jakiegoś powodu nie możemy się już opiekować. W zamian będzie można wziąć roślinę, która nam się podoba i której damy nowy dom. To swoiste sanatorium dla roślin będzie stanowiło ciągle zmieniający się element wystawy – podkreślają organizatorzy.


Adres
Puławska 43/7, Warszawa (pierwsza klatka od ul. Puławskiej, wejście od strony Parku Morskie Oko)

Wernisaż: piątek, 22 września 2023, 17:00-21:00

Czas trwania wystawy
23 września – 29 października

Finisaż: niedziela, 29 października 2023, 16:00-21:00

Godziny otwarciapiątki, soboty i niedziele 16:00-19:00

Godziny otwarcia w czasie FRINGE Warszawa (28 września – 1 października): 12:00-19:00.

 

Zdjęcie: Antonina Konopelska

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->