Wystawa: Byki we Wrocławiu

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników twórczości Picassa, Dalego i Goi. Aby zobaczyć ich prace, nie musicie już szukać zagranicznych wystaw, wystarczy odwiedzić wrocławskie Muzeum Architektury, w którym już w przyszłym tygodniu (24 lipca) odbędzie się wernisaż wystawy “Tauromachia- Walka Byków”.

Słowo kluczowe- tauromachia to nie tylko nazwa wystawy, ale i tytuł serii 33 rycin autorstwa Goi, którego tematem są korridy. Jak łatwo sie domyślić, na tym sporcie bedzie skupiona cała wystawa. Walki byków to element rdzennej kultury Hiszpanii, widowisko, które urosło do rangi rytuału, a nawet sztuki, jednocześnie stając się też czymś niesamowicie kontrowersyjnym. Przed nami sylwetki trzech, zupełnie rożnych artystów i ten sam realizowany przez nich temat. Jak bardzo może różnic sie artystyczne postrzeganie walk byków? Dla Pablo Picassa przedstawienie korridy było m.in. sposobem na wyrażenia sprzeciwu wobec sytuacji politycznej w ówczesnej Hiszpanii. Co ciekawe, na wystawie zobaczymy rysunki przygotowawcze do jednego z ważniejszych obrazów artysty- “Guernici”. Salvador Dali do motywu walki byków podchodził jak do magicznego rytuału, a Goya starał się przedstawić różnorodność sposobów walki.
Miasto Wrocław przeznaczyło na wystawę blisko 3 mln złotych. Czy było warto? Sprawdźcie sami. Wystawa potrwa do 16 listopada.

Dodaj komentarz

-->