Wystawa “Adéla Janská. OPAQUE HER”

9 maja w Galerii Ewa Opałka otworzy się pierwsza solowa wystawa w Polsce czeskiej artystki Adéli Janskiej zatytułowana “OPAQUE HER”.

W wielkich zbliżeniach twarzy kobiet z obrazów Adéli Janskiej, w których kruchość sąsiaduje z grymasem tłumionych emocji, ludzka skóra bardziej niż żywą materię, przypomina nieorganiczną porcelanową powłokę – kolekcja kruchych, porcelanowych lalek stanowi jedną z głównych inspiracji malarstwa artystki.

– Idealnie piękne kobiety z jej obrazów poddane są presji – wystawione na penetrujące spojrzenie, jak gdyby przez ostatnie pół wieku nic się nie zmieniło w zastanym patriarchalnym układzie, zdają się poddane jego władzy. Ta, wpisana w tradycję nowożytnego malarstwa, operuje genderowym kluczem powtarzającym binarne opozycje właściciela i własności, przedmiotu i podmiotu spojrzenia i pożądania. W Sposobach widzenia John Berger interpretował spojrzenia kobiet – modelek malarskich aktów jako potwierdzające podległy status wobec męskiego właściciela obrazu. Patrząc na twarze kobiet z obrazów Janskiej trudno też nie pomyśleć o heroinach z klasycznych filmów hollywoodzkich, o których pisała Laura Mulvey w słynnym eseju poświęconym męskiemu spojrzeniu i przyjemności wzrokowej. Bohaterki obrazów Janskiej są zarówno wystawione na widok, jak i oddają spojrzenie, jest ono jednak trudne do zniesienia – czytamy w opisie wystawy.

 

Czas trwania wystawy: 9.05 – 11.06.2023

Wernisaż: wtorek, 9 maja, 19:00

Galeria Ewa Opałka, ul. Nowolipki 2


Zdjęcia: Materiały prasowe

-->