Do Warszawy powraca SPATiF! O planach na najbliższy czas rozmawiamy z Pawłem Wojciechowskim, współtwórcą nowego lokalu

Romanse, plotki, rozmowy o literaturze, a także podejmowanie ważnych decyzji o obsadzaniu ról w teatrze. Tak właśnie wyglądały spotkania warszawskiej bohemy w słynnym lokalu – SPATiFie. Już dziś, powraca po latach w nowej, odświeżonej wersji, by łączyć nie tylko środowiska twórcze, lecz wszystkich Warszawiaków i przyjezdnych. O idei klubu i planach na przyszłość rozmawiamy z Pawłem Wojciechowskim, współtwórcą nowego SPATiFu.

Owiany legendą SPATiF wraca do stolicy. Dawniej związany był mocno ze środowiskiem aktorów, gromadził całą towarzyską śmietankę stolicy. Czy tak będzie i tym razem?
Czujemy się bardzo wyjątkowo przywracając Warszawie SPATiF. To miejsce najlepsze czasy przeżywało w PRL-u, między innymi dlatego, że niewiele było miejsc, w których środowisko twórcze mogło się spotykać. Prędzej czy później lądowało się w SPATiF-ie. Były to jednak inne czasy, i oczywiście prosta kopia z przeszłości nie jest możliwa. Trzeba też wziąć pod uwagę dużą konkurencyjność rynku. Mamy jednak nadzieję, że dzięki dobrej współpracy ze środowiskiem aktorów i innych artystów, to kultowe miejsce ożyje na nowo.

Dawniej, w miejscu klubu mieścił się lokal „U Aktorów”. Skąd pomysł na zmianę nazwy?
Pomysł na zmianę jest nie tylko nasz, ale także Związku Artystów Scen Polskich będących właścicielem budynku. SPATiF był kiedyś knajpą tylko dla członków Stowarzyszenia. ZASP-owi spodobała się nasza propozycja połączenia tradycji i charakteru lokalu z nowoczesną Warszawą i nową sceną a także otwarcia go dla szerszej publiczności.

Dla kogo powstał SPATiF?
Klub SPATiF powstał zarówno dla środowiska artystycznego, aktywnego na scenie i przy stolikach, jak i dla widzów. Dziś wszyscy mogą spotkać się w SPATiF-ie jeśli tylko chcą spędzić czas w dobrym towarzystwie, spotkać się z ciekawymi ludźmi lub posłuchać dobrej muzyki. Poza tym nowy Klub zachowuje też profil restauracji, ale w zupełnie nowym wydaniu, i można z niej korzystać niezależnie od wydarzeń artystycznych.Czy w klubie, jak za starych czasów, zjemy tatar, golonkę i galaretę?

Przewidujemy kuchnię francusko-polską, a więc klasyków na pewno nie zabraknie.

W miejscu zbudowano scenę. Jakie wydarzenia kulturalne będziemy mogli na niej oglądać? Opowiesz nam coś o atrakcjach na najbliższe miesiące?
Budujemy bogaty program. Od czwartku do soboty koncerty. Od „Orkiestry z Chmielnej” i warszawskich klimatów, po nowoczesną młodą scenę. Piątki to scena DJ-ejska, w soboty – koncerty, w ramach których debiuty, premiery i ciekawe, zaskakujące zestawienia artystyczne. Ma być nowatorsko i świeżo. Zapraszamy 4 Lutego na prapremierowy koncert Szamburski/Zakrocki/Piosik z ich nowym projektem Lost Education. We współpracy z ZASP-em uruchamiamy w poniedziałki teatralną Scenę Spatifu. W środy z kolei spotkania z ciekawymi gośćmi w cyklu Ludzie SPATiF-u. Będziemy opowiadać o dawnej Warszawie, o ludziach, którzy definiowali jej charakter, ale nie tylko. Zaczynamy 22 lutego od wieczoru poświęconego Markowi Hłasce. Wspólnie z autorami nowej biografii pisarza wymyślamy oryginalną formułę spotkania. Zresztą zależy nam bardzo, żeby nie było to cykl stricte historyczny. No i niedziele, które zgodnie ze Spatifowską tradycją, zostawiamy w formule rodzinnej. 5.02 zapraszamy dorosłych i dzieci na koncert zespołu Jerz Igor. Program przygotowujemy z wyprzedzeniem, można spodziewać się wielu kolejnych premier i mniej zobowiązujących, ale radosnych wieczorów artystycznych. Zasada jest prosta; w SPATiF-ie zawsze coś się dzieje.

Co czeka na gości w dniu otwarcia SPATiFU?
Planujemy cztery dni otwarcia, od czwartku 2.02 – do niedzieli 5.02. W czwartek zaczynamy wesoło i tanecznie z standardami jazzowymi i soulowymi w wykonaniu The Warsaw Dixielanders, w piątek DJ-ejski kolektyw Warsaw City Rockers zagra z polskie klasyki big bitowe i nie tylko. W sobotę prapremiera tercetu SZAZA + Hania Piosik. W niedzielę rodzinny brunch i wspomniany koncert zespołu Jerz Igor. Te i inne wydarzenia można już znaleźć na naszym fanpage’u, zapraszamy!

Przypominamy, że pierwsza impreza w SPATiFie odbędzie się już dziś!
link do wydarzenia: tutaj 

499 komentarzy

Dodaj komentarz

-->