WARSAW GALLERY WEEKEND STARTUJE JUŻ W TYM TYGODNIU!

Przed nami kolejna edycja Warsaw Gallery Weekend. Jak co roku spotykamy się w prywatnych galeriach sztuki na najciekawszych wystawach sezonu.W programie 33 galerie i 37 wystaw, spotkania z artystami i artystkami, kulturalne spacery i wydarzenia specjalne.

Tegoroczna edycja Warsaw Gallery Weekend odbędzie się w dniach 29.09-2.10.2022. Program wydarzenia znajdziecie na stronie internetowej WGW.  Subiektywnie wybieramy najciekawsze wystawy tegorocznej edycji.

Karol Radziszewski, „Mity”: BWA Warszawa

Karol Radziszewski tym razem inspiruje się twórczością Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich kompozytorów XX wieku. Za pomocą sztuki malarskiej układa opowieść o nim w swoich obrazach. Radziszewski kontynuuje twórczość nieheteronormatywną prezentując sylwetki queerowych bohaterów.

Radziszewski, w rozległej queerowej genealogii zapoczątkowanej monumentalną pracą Poczet, a w Mitach rozwijanej przez postać Szymanowskiego, po raz kolejny pyta o politykę pamięci i niepamięci w oficjalnych narracjach. Zastanawia się, jak mówić o queerowych bohaterach i bohaterkach bez redukcyjnego zachwytu? Jakie jest miejsce queerowego pożądania w normatywnych opowieściach. Jak pisać mit przeszłości bez krzywdy dla przyszłości? W swoich pracach artysta nawiązuje także do performatywnego źródła mitu – opowiadania, teatru cieni, naśladowania i kostiumu. Wielkie widowiska mogą zaczynać się w skromnej opowieści – pisze Michał Grzegorzek.

 

Olga Dmowska, „Piękna obojętność”: POLA MAGNETYCZNE

Olga Dmowska w swojej twórczości za pomocą bajki i baśni odzwierciedla trudne wspomnienia związane z przemocą w rodzinnym domu. Tematykę cierpienia zestawia z ciepłą paletą barw. W jej obrazach widać także intensywne barwy, które kontrastują z czernią i czerwienią. W jej pracach da się zauważyć realizm sytuacji.

Ada Zielińska, „Blind Spot”: PROPAGANDA

Ada Zielińska stworzyła instalację, która pokazuje metaforycznie obszary, których nie rozumiemy – na przykład specyficznej wiedzy, emocji, czy języka. W jej rozumieniu Blind spot to  ograniczenie zdolności widzenia: niewrażliwa na światło ślepa plamka na siatkówce oka czy martwy punkt w samochodowym lusterku.

Nieświadomość wysyła nam często znaki ostrzegawcze, które, niczym odblaskowe sygnały na drodze, pojawiają się, zanim jeszcze w pełni zdajemy sobie sprawę z nadchodzącego zagrożenia. Zielińska stara się odtworzyć to doświadczenie przy użyciu elementów i struktur drogi, eksplorując granicę między tym, co widoczne i tym, co skrywa się w ciemnościach, między świadomością i nieświadomością, między racjonalnymi nieracjonalnym – czytamy w opisie wystawy.


Warsaw Gallery Weekend 2022
29.09.–2.10.2022

Galerie czynne 11:00-19:00
Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny

Zdjęcia: Warsaw Gallery Weekend

-->