W 2020 nie poznamy Młodzieżowego Słowa Roku

młodzieżowe słowo roku
Fot: Aaron Burden/Unsplash

Dzban, jesieniara czy XD. Takie słowa tryumfowały w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku w ostatnich latach. Tym razem jednak nie poznamy zwycięzcy. Czemu?

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

W poprzednich latach regularnie pisaliśmy o wyborze Młodzieżowego Słowa Roku. Zastanawialiśmy się sami, jakie słowo może wygrać w roku 2020 i sami typowaliśmy koronaferie, IDK czy dziadersi. Tymczasem okazało się, że w tym roku nie poznamy zwycięzcy…Kapituła konkursowa wydała oświadczenie, którego treść możecie poznać poniżej:

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.

Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, którego zwycięstwo wykluczyliśmy tydzień temu, na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek).

Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska).

Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020.

Nie myślcie jednak, że jury pozostawiło nas na zawsze w niewiedzy i niepewności. Słowem, które najbardziej urzekło jury i zostało, jako jedyne wyróżnione było słowo: tozależyzm 

Tu zapoznacie się z pełną decyzją orza oświadczeniami jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zapoznacie.

-->