Ukraina! Festiwal Filmowy już jesienią w całej Polsce

Ukraina! 7. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 21-29 października 2022 r w warszawskiej Kinotece. Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w największych miastach Polski oraz od 1 do 14 listopada 2022 online na platformie VOD.Warszawa.

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 50 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. Festiwal od siedmiu lat kieruje uwagę widzów na bogatą kinematografię, która jest ponownie zagrożona po ataku Rosji. Od lutego 2022 roku organizatorzy pokazali ponad 100 filmów charytatywnych w całej Polsce, z których cały dochód przekazali na pomoc Ukrainie.

Na tegoroczny festiwal złożą się sekcje: OBLICZA UKRAINY, KOBIECE HISTORIE, MARIUPOL, SZTUKA WOLNOŚCI oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY. 

Na sekcję SZTUKA WOLNOŚCI składają się filmy opowiadające o sztuce i ukraińskich artystach, często zaangażowanych w walkę o wolność. Przykładem jest dokument SYNDROM HAMLETA, reż. Elwira Niewiera, Piotra Rosołowski, Polska, Niemcy 2022.

Młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza, w głąb kraju poszukując współczesnego Hamleta. Jej sztuka staje się początkiem tworzenia intrygującego portretu młodego pokolenia Ukraińców naznaczonego przez wojnę i liczne polityczne wstrząsy. Film zdobył 4 nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym, jest także laureatem dwóch nagród na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

W sekcji OBLICZA UKRAINY dedykowanej współczesnej Ukrainie i jej mieszkańcom znalazł się między innymi film TERYKONY, reż. Taras Tomenko, Ukraina 2022. 

Nastia miała dziesięć lat, gdy pocisk wystrzelony przez rosyjskich terrorystów w sylwestra zmienił jej życie na zawsze. Odebrał życie jej ojcu i zniszczył ich dom. Szkoła Nastii znajduje się zaledwie w 500 metrów od linii frontu. Wojna stała się czymś powszechnym. Po prostu częścią krajobrazu. Jedynym środkiem do przetrwania dla rodziny Nastii jest złom. Senya ma siedem lat. Jest pierwszoklasistą. W ciągu siedmiu lat swojego życia widział siedem lat wojny i ani jednego dnia pokoju. Jego ojczym kopie groby, aby zarobić pieniądze na nowy garnitur i plecak dla Senyi. To film o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie.

W sekcji KOBIECE HISTORIE dedykowanej historiom kobiet: matek, córek, żołnierek, więźniarek, znalazły się między innymi: KLONDIKE, dramat, Maryna Er Gorbach, Ukraina, Turcja 2022 / 100’.

Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irka i jej mąż Tolik spodziewają się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak, zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Film nagrodzony na: MFF w Berlinie 2022 – Nagroda Jury Ekumenicznego, Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic), MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia, MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury.


W sekcji MARIUPOL pokazane zostaną filmy pełnometrażowe oraz blok filmów krótkometrażowych opowiadające o mieście i jego mieszkańcach od inwazji rosyjskiej w 2014. Pełny program prezentowanych filmów znajdziecie na FACEBOOKU festiwalu. 

 

Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmowymi po projekcjach filmów, a także debata: Kobiety filmu w Ukrainie – spotkanie z ukraińskimi twórczyniami filmowymi oraz ekspertkami i ekspertami. Odbędzie się także pokaz animacji dla dzieci – bajki i zabawy z animatorami dla najmłodszych widzów, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa rysunków Anatolija Ljutjuka, byłego działacza antysowieckiego, dziś mnicha żyjącego wśród ludzi, a także artysty.

Od września do grudnia 2022 r. odbędą się repliki festiwalu w wybranych miastach Polski. Będą to: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz i Lublin.

 

Zdjęcia: Materiały prasowe 

-->