17. Festiwal AfryKamera

Już 30 września do 9 października 2022 roku w warszawskiej Kinotece odbędzie się 17. Festiwal AfryKamera. Jest to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej.

Afrykamera w tym roku zmienia się, rozwija i nawiązuje do przyszłości, stąd tegoroczny plakat festiwalu autorstwa Honoraty Karapudy nawiązujący do afrofuturyzmu. Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w największych miastach Polski oraz online na platformie VOD.

Program festiwalu

Program festiwalu skupia się wokół dwóch wątków przewodnich. Africa mon amour – Miłosne spojrzenie na kontynent. Dotykać będzie kwestie samej miłości między ludźmi, jak i do samego kontynentu, kraju i ludzi ją zamieszkających. W tym cyklu pojawi się m. in. najlepszy film roku w Afryce „The Gravedigger’s Wife”/ “Żona grabarza” Khadara Ayderusa Ahmeda (Somalia), w którym główny bohater Guled, grabarz z Dżibuti, stara się zebrać pieniądze na opłacenie operacji, gdy jego żona Nasra ciężko zachoruje na chorobę nerek, czy afrykańska odpowiedź na klasykę kina azjatyckiego “Spragnieni miłości”, czyli “Tug of War” Amila Shivji (Zanzibar / Tanzania).


Drugim wątkiem tematycznym festiwalu są „ Korzenie muzyki”.  Spojrzenie na muzykę afrykańską i jej rozwój przez lata 60-te. Zobaczymy dokumenty pokazujące przełomowe znaczenie takich nurtów jak afrobeat, rumba, morna, a to poprzez przedstawienie największych gwiazd minionych dekad m.in. dokument produkcji Peru, Kongo pt. The Rumba Kings/ Królowie Rumby reż Alan Brainr. Aż wreszcie dojdziemy do muzyki współczesnej i pokażemy, jak energiczny i innowacyjny jest afrykańska scena muzyczna.

Dla fanów egzotycznej muzyki 1 października 2022 r. w Klubie DZiK wystąpią niezwykli artyści: po raz pierwszy w Polsce angolsko-portugalski zespół Batida apresenta IKOQWE (wymawiane: ee-kok-weh), Szwajcarski producent Daniel Jakob, lepiej znany jako Dejot oraz Dubokaj, duet Lua Preta a do tańca poprowadzi kolektyw didżejski pod nazwą Laboratortio Tropical Crew. Wszystko będzie się działo pod hasłem AFreaks by AfryKamera!


Sprawdźcie więcej informacji na temat festiwalu i koncertów w ramach AfryKamera!

 

Zdjęcia/ Źródło: Materiały prasowe

-->