Top 5 książek na Warszawskich Targach Książki Artystycznej

Już niebawem, bo w pierwszy weekend grudnia, odbędzie się druga edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. Zobaczcie, jakie książki znajdziecie podczas tegorocznej edycji!

The Photographer’s Cookbook

the_photographers_cookbook

The Photographer’sCookbook to wyjątkowa książka zarówno dla miłośników fotografii, jak i kulinariów. Zawiera kilkadziesiąt przepisów podzielonych tematycznie, które na specjalną prośbę George Eastman Museum wykonało wiele sławnych fotografów, a po ponad 30 latach w nowej odsłonie opublikowało wydawnictwo Aperture. Znajdziemy w niej m.in. przepis na jajka gotowane w piwie według Ansela Adamsa, pieczeń Richarda Avedona, omlet Eda Ruscha czy zapiekankę serową Williama Egglestona. Oprócz wyjątkowych opisów dań, w publikacji znajdziemy ich równie niezwykłe zdjęcia – od abstrakcji przez martwą naturę po reportaż czy sceny rodzajowe z wykorzystaniem gotowych posiłków. To książka o sztuce w pełni tego słowa znaczeniu – zarówno o warsztacie kulinarnym, jak i fotograficznym.

Oprawa twarda
160 stron
Wydawnictwo Aperture

The Wes Anderson Collection: The Grand Budapest Hotel

the_grand_budapest_hotel

Fanom kina, szczególnie w wydaniu Wesa Andersona, polecamy lekturę książki The Wes Anderson Collection: The Grand Budapest Hotel. Znajdziemy w niej pełny opis wszystkich szczegółów, które przykuwają wzrok podczas oglądania tej produkcji: projektów ubrań i ich inspiracji, designu poszczególnych produktów, takich jak ciasteczka Mendla czy perfumy lobby boya, historię powstania muzyki i jej wykorzystania w wyróżnionych scenach filmu, makiety budynków z opisem ich konstrukcji i montażu, a także wiele ciekawych zdjęć, którym towarzyszą interesujące eseje i wywiady. Ten album to uczta dla każdego kinomaniaka, zachwyci wszystkich miłośników zarówno samego filmuThe Grand Budapest Hotel, jak i całokształtu pracy Wesa Andersona.

Oprawa twarda
308 stron
Wydawnictwo Abrams

Lives of the Artists, Lives of the Architects

lifes_of_the_artists

Książka Lives of the Artists, Lives of the Architects to ciekawa lektura dla tych, których oprócz samych dzieł sztuki i projektów architektonicznych, interesuje życie prywatne artystów i wgląd w ich proces twórczy. Hans Ulrich Obrist, znany szwajcarski kurator, historyk i krytyk sztuki, podejmuje w niej próbę opisania historii 19 wybitnych twórców sztuki współczesnej, takich jak David Hockney, Gerhard Richter, Louise Bourgeois, Rem Koolhaas czy Oscar Niemeyer. Pracę nad książką rozpoczyna w wieku 19 lat od rozmowy z Peterem Fischli i Davidem Weissem, by po blisko 30 latach opublikować zbiór, w którym poznamy różne podejścia artystów do tworzeniai zmiany pojawiające się w ich spojrzeniu na sztukę na przestrzeni lat.

Oprawa miękka
720 stron
Wydawnictwo Penguin

Zofia Chomętowska: Albumy fotografki

zofia_chometowska_albumy_fotografki

Archiwum fotografii Zofii Chomętowskiej znajduje się dziś w dwóch zbiorach – Muzeum Warszawy (zdjęcia stolicy przedwojennej, wojennej i tużpowojennej) oraz Fundacji Archeologia Fotografii (zdjęcia z rodzinnego Polesia oraz z życia na emigracji w Argentynie). We wspólnym wydawnictwie obu instytucji archiwum zostało scalone, by po raz pierwszy w pełni ukazać niezwykły życiorys Chomętowskiej – fotografki, kobiety niezależnej, odważnej i nowoczesnej. Publikacja składa się z 597 zdjęć zebranych w czterech albumach: Entuzjastka (1912–1935), Profesjonalistka (1936–1944), Dokumentalistka (1945) i Emigrantka (1946–1981). Odsłaniają one kolejne etapy biografii i silnie z nią związanej twórczości artystki, warunkowanej realiami politycznymi oraz poszukiwaniem odpowiadających im środków wyrazu.

Oprawa twarda
440 stron
Muzeum Warszawy, Fundacja Archeologia Fotografii

Magazyn Slanted #28 Warsaw

slanted28_warsaw

Warszawska edycja uznanego niemieckiego magazynu Slanted koncentruje się na prezentowaniu sceny projektowej i stara się pokazać lokalne zjawiska i tendencje, najważniejszych projektantów oraz ich realizacje, a wszystko to w kontekście miejsca i historii. Do najnowszego numeru dołączona jest specjalna dodatkowa publikacja z fotografiami Tomasza Tomaszewskiego.

256 stron
Slanted Publishers

Dodaj komentarz

-->