To najodważniejsza edycja festiwalu – rusza Eklektik Session 2019

Takuya Nakamura z Japonii i taniec Butoh oraz Berke Can Özcan z Turcji w Muzeum Pana Tadeusza, Erlend Apneseth Trio w Muzeum Teatru, reprezentacja Ronnie’s Jazz Club z londyńskiego SoHo na wrocławskim Manhattanie, a wreszcie Yossi Fine i Ben Aylon oraz finałowa Eklektik Orchestra w najodważniejszym jak dotąd wydaniu – tak zapowiada się wyśmienity program Eklektik Session 2019. Festiwal odbędzie się w dniach 4-6 października we Wrocławiu pod hasłem „Home & Identity”. Bilety w sprzedaży.

Eklektik Session prezentuje w tym roku wyjątkowo wyrafinowaną mieszkankę dźwięków świata w wykonaniu wirtuozów muzycznej narracji. Przez trzy festiwalowe dni w unikatowych lokalizacjach Wrocławia zagrają artyści z Japonii, Turcji, Izraela, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszyscy muzycy wystąpią na jednej scenie podczas wspólnego koncertu finałowego pod szyldem Eklektik Orchestra.

Japonia i Turcja na otwarcie festiwalu

Eklektik Session zainauguruje Takuya Nakamura, japoński artysta, kompozytor i multiinstrumentalista. Od kilku dekad występuje na całym świecie, grając na instrumentach klawiszowych i trąbce. Występował m.in. z Johnem Cage’em i György Ligeti’m, a także w projektach z udziałem Steve’a Drully (Experimental Contemporary Music) i Johna Zorna (Cobra) w Knitting Factory w Nowym Jorku. Jego ostatnie światowe trasy obejmują współpracę z CocoRosie i zespołem Nerve Jojo Mayera, a projekty studyjne m.in. remiksy dla Quincy Jonesa. We Wrocławiu Takuya Nakamura wystąpi z Azumi Oe, tancerką Butoh, w najnowszym projekcie Piano Warp łączącym fortepian z elektroniczną manipulacją na żywo, tańcem i multimediami. Na dokładkę dostaniemy projekt Big Beats Big Times, za którym stoi pochodzący ze Stambułu perkusista Berke Can Özcan. Artysta ma koncie różne role: producenta, dyrektora muzycznego i kompozytora muzyki filmowej, ale na szczególną uwagę zasługuje jego upodobanie do tworzenia dźwięków z przedmiotów codziennego użytku takich jak doniczki z terakoty, kapsle, miotły czy stara pralka. W kreowaniu pejzaży dźwiękowych używa także magnetofonów, samplerów, rejestratorów polowych i odtwarzaczy winylowych. Po Big Beats Big Times należy spodziewać się zatem improwizacji, interakcji i… oryginalnych instrumentów. Oba wydarzenia odbędą się w Muzeum Pana Tadeusza zlokalizowanym w Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w sercu wrocławskiego Rynku. Pierwszy dzień festiwalu zakończy się w pięknych wnętrzach Muzeum Teatru, dawnym skrzydle południowym Pałacu Królewskiego, gdzie zagra norweski skład Erlend Apnesth Trio.

Londyńskie SoHo na wrocławskim Manhattanie

W 1959 r. saksofonista Ronnie Scott otworzył drzwi do małego klubu w piwnicy na zachodnim krańcu Londynu, gdzie miejscowi muzycy mogli się spotkać i wspólnie pograć. Dzisiaj, w swoim nowym domu, zlokalizowanym w tętniącej życiem dzielnicy SoHo, Ronnie Scott’s jest jednym z najbardziej znanych klubów jazzowych na świecie. Występowali tutaj Sarah Vaughn, Count Basie i Miles Davis. Do dziś klub prezentuje największe postacie jazzu, które unikają wielkich sal koncertowych na rzecz intymnego i przyjaznego otoczenia klubu. Pod szyldem legendarnego klubu jazzowego z Londynu, obchodzącego w tym roku 60-lecie działalności, wystąpią młodzi artyści dynamicznej sceny stolicy Wielkiej Brytanii. Koncerty Sarah Tandy Trio oraz Marijus Aleksa jako MAPS odbędą się w klubie Dziekanat na wrocławskim Manhattanie. Ten awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat 70-tych. Zaprojektowany został przez uznaną architektkę, Jadwigę Grabowską – Hawrylak, której twórczość zaprezentowana została w tym roku w jednej z galerii Nowego Jorku.

 

Grande finale w… serwisie samochodowym Mercedesa

Finał festiwalu odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – hali serwisowej salonu samochodowego Mercedes–Benz Grupa Wróbel – z udziałem artystów z Japonii, Turcji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii, z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury. – Tegoroczny koncert Eklektik Orchestra śmiało nazwać można jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tej jesieni w Polsce – zapowiada Radek Bond Bednarz, pomysłodawca i reżyser koncertu finałowego, a zarazem dyrektor festiwalu. Występ orkiestry poprzedzi koncert Blue Desert, po którym należy spodziewać się eksplozji energii, hipnotycznych melodii, płonących rytmów i niekończącej się wirtuozerii. Muzyka zespołu łączy Izrael i Palestynę. Jest także mieszanką transu, dubu, dźwięków Dabke i Gnawa. Współzałożyciel projektu, Yossi Fine, to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie. Nominowany był do nagrody Grammy. Wyprodukował ponad 40 albumów, 20 z nich okrywając złotem, wiele platyną. Yossi Fine nagrywał i występował m.in. z Davidem Bowie i Lou Reedem. W Blue Desert gra na specjalnej mikrotonowej gitarze. Z kolei Ben Aylon to perkusista znany z unikatowego neo-afrykańskiego stylu gry. Tworzy wybuchowe plemienne rytmy, używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów. Na koncercie we Wrocławiu pojawi się także Sharon Mansur, księżniczka środkowowschodniej klawiatury.

Eklektik Session 2019

Home & Identity
4-6.10.2019

Dyrektor artystyczny: Radek Bond Bednarz

PROGRAM

piątek, 4 października
Muzeum Pana Tadeusza
ul. Rynek 6
19:00

Piano Warp [Japonia]

Takuya Nakamura – fortepian, elektronika

Azumi Oe – tancerka Butoh

20:00

Big Beats Big Times [Turcja]

Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna

gościnnie: Tord Knudsen – światło, projekcje

Partner wydarzenia: Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
21:30

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
plac Wolności 7A

Erlend Apneseth Trio [Norwegia]

Erlend Apneseth – skrzypce hardanger
Stephan Meidell – gitara

Øyvind Hegg-Lunde – perkusja

Partner wydarzenia: Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

sobota, 5 października
Klub Dziekanat
plac Grunwaldzki 18-20

20:00

Eklektik presents: Ronnies Scott’s Jazz Club [Wielka Brytania]

Sarah Tandy Trio

Marijus Aleksa MAPS

Partnerzy wydarzenia: Ronnie Scott’s Jazz Club, SoHo Radio, klub Dziekanat

niedziela, 6 października
hala serwisowa Mercedes-Benz Grupa Wróbel
ul. Graniczna 4A
19:00

YOSSI FINE & BEN AYLON​ [Izrael]

Blue Desert

Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass

Ben Aylon – perkusja, instrumenty perkusyjne

Sharon Mansur – synth bass, instrumenty klawiszowe

20:30

EKLEKTIK ORCHESTRA​ [All Artists]

 

Sarah Tandy – klawisze

Sharon Mansun – klawisze

Stephan Meidell –  gitara

Erlend Apneseth – skrzypce hardanger

Takuya Nakamura – klawisze, trąbka

Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass

Øyvind Hegg-Lunde – perkusja

Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna

Ben Aylon – instrumenty perkusyjne

Bond – bass, elektronika

dźwięk: Roli Mosimann

światło: Tord Knudsen

koncept: Bond

Partner wydarzenia: Mercedes-Benz Grupa Wróbel

Sprzedaż biletów odbywa się za pośrednictwem www.goout.net z wyjątkiem wydarzeń z 4 października – bilety na wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza (Takuya Nakamura, Berke Can Özcan) dostępne są na www.bilety.ossolineum.pl i w kasach muzeum.

-->