Lubicie CAPTCHA, prawda? „Uwielbia” je chyba każdy, kto dziesięć razy dziennie musi udowadniać stronom internetowy i różnym aplikacjom, że na 100% nie jest robotem. Czyżby jednak miał nastąpić kres rozwiązywania słynnej CAPTCHY?
CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) to system mający stwierdzać, czy użytkownik przeglądający daną www lub aplikację jest człowiekiem, czy botem. System robi to, zadając różnego rodzaju pytania np. „wskaż zdjęcia, na których jest samochód” lub „przepisz powyższy ciąg liter”.
Okazuje się, jednak, że da się stworzyć algorytm obchodzący zabezpieczenie CAPTCHA . Naukowcy z Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii oraz Northwest University i Peking University w Chinach napisali algorytm, który rozwiązuje podrzucane przez system zabezpieczeń zadania w niecałe 0,05 sekundy. Korzysta do tego celu z systemu głębokiego uczenia się dzięki technice „Generative Adversarial Network”, która wykorzystuje dwie sieci neuronowe. Rozwiązanie z powodzeniem testowano na schematach, które używane są m.in. przez eBay, Wikipedię i Microsoft.
Twórcy algorytmu twierdzą, że ich wynalazek jest pierwszy sygnałem, że CAPTCHA, jaką znamy, odchodzi do historii.