Ta wieża będzie oczyszczać powietrze w Krakowie. I zrobi ze smogu “diamenty”

źródło: studio roosegaarde

Projekt holenderskiego projektanta i innowatora Daana Roosegaarde’a, który w swoim studio, wraz z zespołem inżynierów i designerów kreuje wizję lepszej przyszłości, to coś, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Smog Free Tower to 7-metrowa aluminiowa konstrukcja, od kilku lat podróżująca po świecie i mająca na celu oczyszczanie miejskiego powietrza.  Antysmogowa wieża stała już m.in. w Chinach i Holandii. Od dziś oficjalnie “wciąga smog” w Polsce, w ramach projektu Smog Free Poland, finansowanego przez bank ING. W Krakowie postoi do 15 kwietnia.

Smog Free Project by Daan Roosegaarde [OFFICIAL MOVIE] from Studio Roosegaarde on Vimeo.

Smog Free Tower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz powietrza ze smogu na świecie. Wykorzystuje do oczyszczania powietrza opatentowaną technologię jonizacji i jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię, pozwalającą filtrować 30 000 m3 powietrza na godzinę – oczyszcza je w promieniu kilkunastu metrów zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Napędza ją energia pozyskana z paneli słonecznych. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Wciągająca smog i oczyszczająca powietrze wieża generuje niestety odpady. W związku z tym jednak, że utylizacja nie jest pomysłem idealnym, holenderski projektant wpadł na pomysł wykorzystania czarnego pyłu do innych, happeningowych celów. Szczególnie, że aż 42 proc. jego zawartości to węgiel, a ze skompresowanego węgla tworzy się przecież diamenty. W ramach całej akcji można więc kupić sześcienne węglowe pierścionki i spinki do mankietów, których zawartość jest odpowiednikiem 1 tys. metrów sześciennych oczyszczonego powietrza. Biżuteria to dobry pomysł na prezent i nie jest w limitowanej edycji – smogu jest w miastach w końcu pod dostatkiem. 

Warto śledzić działania Daana Roosegaarde’a i jego studia – kolejny ich nadchodzący projekt, to antysmogowy rower.

źródło: studio roosegaarde

źródło: studio roosegaarde

źródło: studio roosegaarde

źródło: studio roosegaarde

źródło: studio roosegaarde

źródło: studio roosegaarde

195 komentarzy

Dodaj komentarz

-->