Najwyższy budynek z drewna powstanie w Tokio. Ma mieć 350 metrów

źródło: Sumitomo Forestry

Budynek W350, który chce w stolicy Japonii postawić firma Sumitomo Forestry, ma co prawda stanąć dopiero w 2041 roku, ale już gotowy jest projekt. Powstał on z okazji 350-lecia (!) istnienia firmy i nie jest tylko ekstrawagancją. Zamierzeniem Sumitomo Forstry i pracującego także nad projektem Instytutu Badawczego Tsukuba, jest tworzenie w przyszłości przyjaznych środowisku miast. Do ich budowy ma być wykorzystywane zutylizowane drewno i po jakimś czasie mają porastać lasami. 

Co prawda budynek nie jest stuprocentowo drewniany, a ma być hybrydą drewna i metalu. Tego ostatniego ma być w nim mało, zaledwie 10% i zostanie użyty do zrobienia obramowania i zabezpieczeń przed wibracjami. To bardzo ważne – naukowcy donoszą, że prawdopodobieństwo wystąpienia silnych trzęsień ziemi w najbliższych latach w Tokio jest bardzo wysokie. 

Planowany jago biurowiec, hotel lub apartamentowiec W350 ma mieć rozłożyste balkony i pnącą się po ścianach i poziomach zieleń. Zewnętrzna struktura liczącego 70 pięter budynku ma być wykonana z czystego drewna, którego do stworzenia konstrukcji potrzeba 185 tysięcy metrów sześciennych. Cała inwestycja ma w przybliżeniu kosztować 600 miliardów yenów, czyli ponad 18 miliardów złotych. To kwota naprawdę astronomiczna, ale kto wie – może przez najbliższe 20 lat pojawią się nowe techniki budowlane i koszty budowy spadną. 

źródło: Sumitomo Forestry

źródło: Sumitomo Forestry

źródło: Sumitomo Forestry

źródło: Sumitomo Forestry

źródło: Sumitomo Forestry

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

-->