Sztuka współczesna na molo – już wkrótce ARTLOOP w Sopocie!

artloop

Pomiędzy 27 sierpnia a 4 września 2016 w Sopocie odbędzie się kolejna, jubileuszowa odsłona festiwalu artystycznego – ARTLOOP, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto. Jak? Scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych w powiązaniu z innymi sztukami.

artloop

Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta – subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów.

Słowem-kluczem dla tegorocznej edycji festiwalu ARTLOOP jest pojęcie KUMULACJI.

To po pierwsze kumulacja doświadczeń nagromadzonych podczas dotychczasowych odsłon projektu, z których każda była inną próbą odczytania przestrzeni Sopotu poprzez interwencje artystów wizualnych, kino i przedsięwzięcia muzyczne. W tym roku, organizatorzy pragną spojrzeć od zewnątrz zarówno na sam festiwal, jak i na miasto, w którym się on rozgrywa. Ten zewnętrzny punkt widzenia, umożliwiający krytyczny dystans – jednak bez opuszczania przestrzeni symbolicznej miasta – odnajdują na sopockim Molo.
To właśnie ono jest miejscem, w którym ogniskowana jest tegoroczna edycja ARTLOOP i kumulowane zostają artystyczne interpretacje oraz odczytanie przestrzeni publicznej.
Tematem przewodnim symbolicznej i urbanistycznej narracji Sopotu jest morze – jego brzeg, plaża, panorama, szum fal i daleki horyzont. Wszystkie drogi w Sopocie prowadzą nad morze. Molo jest kulminacją tego zainteresowania: miejską strukturą, która przekracza brzeg i przenosi charakterystyczne dla Sopotu formy życia społecznego – wypoczynek, lans, autoreprezentację, spacery, biznes turystyczny, uczestnictwo w spektaklu natury w roli widza – w głąb morza.

artloop

Z drugiej strony Molo to jedyne miejsce w Sopocie, z którego spojrzeć można na samo miasto z pewnej perspektywy, ujrzeć je od zewnątrz. Wejście na Molo jest ruchem w kierunku morza i horyzontu, ale powrót z Mola jest ruchem w kierunku miasta. W ramach ARTLOOP artyści pragną wykorzystać obydwa te wektory i podpowiadaną przez nie dwutorową refleksję na temat szczególnej kondycji nadmorskiego kurortu.
Molo traktowane jest jako miejsce, w którym dochodzi do kumulacji sopockiej tożsamości. Tu charakter przestrzeni publicznej Spotu spełnia się ostatecznie. Dlatego właśnie na Molo – i w jego najbliższym otoczeniu – kumulowane jest większość realizacji tegorocznego festiwalu.

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia po raz pierwszy, ekperymentalnie organizatorzy rezygnują z podziału programu na dotychczasowe sekcje festiwalowe. Wiodącym wydarzeniem edycji jest wystawa, wokół której Kolektyw Kuratorski buduje dodatkowe działania z zakresu innych sztuk, wprowadzjąc pokazy filmowe, spotkania warsztatowe czy działania dźwiękowo-muzyczne.

artloop

Zaproszeni artyści: Oskar Dawicki, Sławomir ‘Zbiok’ Czajkowski, Magdalena Starska, Jakub Wojnarowski, Polen Performance, Ada Karczmarczyk, Dorota Walentynowicz, Ania + Adam Witkowscy, Daniel Rumiancew, Karolina Balcer, Xawery Wolski, Mikołaj Długosz, Michał Sosiński, Joanna + Agnieszka Fluder

Kuratorzy: Lena Dula, Małgorzata Gołębiewska, Emilia Orzechowska, Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski

Dodaj komentarz

-->