Swobodne opadanie – zabij się jeszcze raz

obsada: Piroska Molnár, Miklós Benedek, Zsolt Trill Węgry/Korea Południowa 2014, 82 min Aurora Films, 8 stycznia

Węgry swego czasu prowadziły w jednym rankingu – największej liczby samobójstw. Stosunki sąsiedzkie, które przedstawia György Pálfi w swoim ostatnim filmie, rzucają światło na ten wynik. Z takimi kreaturami za ścianą, w łóżku i w kolejce po zakupy nie pozostaje nic innego jak odebrać sobie życie. Do tego wniosku dochodzi też główna bohatera „Swobodnego opadania”, emerytka, która wybiera najbardziej widowiskowy sposób zabicia się – skok z dachu bloku.

Z nieodłącznym wózeczkiem wspina się na ostatnie piętro. Rzuca się w dół, uderza o ziemię… I nic z tego. Węgierska rzeczywistość i okrucieństwo reżysera nie pozwalają tak samowolnie odejść z tego padołu. Kolejne próby samobójcze stają się tu klamrą łączącą różne fabularne epizody. Za drzwiami mieszkań, które desperatka będzie mijać w drodze do domowego piekiełka, kryją się bowiem kolejne historie z życia blokowiska w Budapeszcie. Dla Pálfiego jest to okazja do żonglerki gatunkami i tonacjami, dowodzącej, że jego wyobraźnia swobodnie wznosi się w rejony nieoczekiwane. Mamy więc tu satyryczne science fiction o małżeństwie owładniętym ekoobsesją, rodzinną psychodramę rozpisaną na trzy osoby i… krowę, a także lekcję osiedlowej metafizyki.

Wszystkie siedem epizodów – jest ich tyle, ile pięter musi pokonać nieśmiertelna staruszka – scala absurdalny humor, społeczna krytyka i muzyka Amona Tobina. Wymowa niektórych historii wydaje się mglista, a inne nieco rażą satyryczną przesadą i tendencją do stereotypowych uogólnień, ale wszystkie intrygują, zwiększając zainteresowanie tym, co kryje się za kolejnymi drzwiami. Sporo widzów uzna pewnie „Swobodne opadanie” za ćwiczenie stylistyczne i niewiele więcej. Natomiast ci, którym to osiedlowe podglądactwo przypadnie do gustu, powinni sięgnąć po „Taxidermię”. Wcześniejszy, wybitny film Palfiego o wypychaczu zwierząt, który postanawia wypreparować własne ciało.

„Swobodne opadanie”
(„Szabadesés”)
reż. György Pálfi

obsada: Piroska Molnár, Miklós Benedek, Zsolt Trill
Węgry/Korea Południowa 2014, 82 min
Aurora Films, 8 stycznia

Dodaj komentarz

-->