STUDIO ogłasza nabór na międzynarodowe warsztaty – PRACOWNIA_RIMINI PROTOKOLL

PRACOWNIA_RIMINI PROTOKOLL 2020

STUDIO teatrgaleria otworzyło wirtualne pracownie, do których zaprosiliśmy nie tylko polskich artystów, ale także wybitnych międzynarodowych twórców, których dorobek ustanowił filary nowoczesnej myśli teatralnej. Jako pierwsi rozpoczynają z nami współpracę:

Rimini Protokoll (Niemcy), Rabih Mroué (Liban), Toshiki Okada/chelfitsch (Japonia).

Pracownie funkcjonują w ramach nowych działań STUDIO.  W czasie kwarantanny chcemy inwestować w rozwój języka teatru, szukać alternatywnych form komunikacji z widzem. Dlatego, kiedy nie możemy realizować repertuaru na swoich scenach, zmieniamy studio_online w symboliczną przestrzeń wirtualnych „pracowni” artystów wierząc, że w ten sposób realizujemy intencje tych, którzy kiedyś nadali nazwę „Studio” teatrowi im. Witkacego. 

Międzynarodowe pracownie otwieramy we współpracy z Onassis Center (Ateny, Nowy Jork).

Opieka merytoryczna:  Anna Lewanowicz

RIMINI PROTOKOLL

Rimini Protokoll- to najbardziej znany niemiecki kolektyw, który w tym roku świętuje 20-lecie swojego istnienia. Jego założyciele to Helgard Haug, Stefan Kaegi,  Daniel Wetzel.   

Sednem ich pracy jest idea ciągłego rozwoju narzędzi teatralnych, które pozwalają ukazywać rzeczywistość z nietypowej perspektywy.

Tworzą  interwencje, instalacje performatywne i słuchowiska. Realizują dokumentalne spektakle z udziałem zwyczajnych ludzi, którzy współtworzą scenariusz spektaklu i sami występują na scenie, opowiadając o swych życiowych doświadczeniach.

Rimini Protokoll tłumaczy przestrzenie i porządki społeczne na formaty teatralne.

Wiele ich prac charakteryzuje się interaktywnością i wykorzystaniem technologii.

“Najwyższy czas, żeby po trzech tysiącach lat teatr, w którym jedni ludzie chcą zachwycić innych, robiąc rozmaite rzeczy, zaczął pokazywać rzeczy interesujące, a nie popisy kunsztu. Żeby zajął się procesami, które mają istotny wpływ dla naszego społeczeństwa.” Rimini Protokoll

Kolektyw od wielu lat jest obecny na festiwalach i w teatrach na całym świecie ze swoimi projektami; w Polsce  m.in. na festiwalach Malta, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, w Nowym Teatrze w Warszawie.

Wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Teatralną, Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji.

O WARSZTATACH

 

“Gdybym był/a tam, gdzie ty” to warsztat online z Danielem Wetzelem.

Celem warsztatów jest wykorzystanie w eksperymentach performatywnych bieżącej sytuacji zaistniałej danego, konkretnego dnia.

W tworzonym od kilku miesięcy projekcie kolektyw pracuje nad formatem konferencji, w której prelegentów zastąpią osoby z widowni, postępując według wskazówek mówców dotyczących przeprowadzenia prezentacji w ich imieniu. Punktem wyjścia dla warsztatu jest zainteresowanie różnymi punktami widzenia i perspektywami biograficznymi, które znalazły swoje odzwierciedlenie w ponad stu projektach kolektywu.

Jakiekolwiek okażą się przepisy, do których przyjdzie nam stosować się w maju – z pewnością pozostawanie w domu, jak i ograniczanie kontaktu z ludźmi spoza kręgu naszych najbliższych będą wśród nich. Stąd nasza chęć eksperymentowania z rozmawianiem i reprezentowaniem osób znajdujących się od nas najdalej – w każdym tego słowa znaczeniu. Gdybyś miał/a opuścić swoją bańkę i nawiązać kontakt z kimś żyjącym w innym miejscu globu – kogo wybrałbyś/wybrałabyś do rozmowy? Pszczelarza z Nigerii? Pielęgniarkę z oddziału ratunkowego w Los Angeles? Nauczyciela duchowego z Kerali, a może tancerkę baletu w Kazachstanie? I dlaczego właśnie tę osobę? Aktualnie i to w globalnej skali jesteśmy zanurzeni w swoich własnych bańkach w jeszcze większym stopniu niż zwykle.

Warsztat ma na celu badanie potencjału performatywnego parlamentu takich oddzielnych baniek. Jakie środki wykorzystasz reprezentując wybraną osobę i swoje doświadczenie z tego spotkania? Stwórzmy własną, performatywną wersję globu i naszej nowej teraźniejszości. Wykorzystajmy fundamentalny potencjał teatru i spektaklu: współdzielenie przestrzeni i czasu, dające pole do refleksji i porządkujące nasze doświadczenia.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

TERMIN: 19, 22, 26, 29 maja 2020r. godz.18:00

MIEJSCE: online, platforma ZOOM

UCZESTNICY:

  • artyści o różnych specjalizacjach (dramatopisarze, reżyserzy teatralni, artyści wizualni, aktorzy, dramaturgowie itp.), a także osoby z innych dziedzin zainteresowane sztuką partycypacyjną (urbaniści, architekci, aktywiści, antropologowie, badacze itp.)
  • Zostanie wybrana grupa uczestników, którzy wezmą aktywny udział w warsztatach oraz grupa osób, która będzie mogła obserwować cały proces.

W aplikacji prosimy o zaznaczenie preferowanej opcji.

  • z dowolnego kraju

ZGŁOSZENIA:

Termin nadsyłania zgłoszeń 14. maja 2020 na adres workshop@teatrstudio.pl

Wybrani uczestnicy zostaną poinformowani o wyborze do 16. maja 2020 r.

JĘZYK: angielski

CENA: Uczestnicy nie ponoszą finansowych kosztów udziału w warsztatach.

UWAGA: Warsztaty będą rejestrowane i zakończą się publiczną prezentacją wybranych fragmentów nagrania.

Organizator: STUDIO teatrgaleria www.teatrstudio.pl

Współorganizator: Onassis Center (Ateny, Nowy Jork)

-->