Kino w U–jazdowskim online 

Seanse filmowe organizowane przez kino w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zostały zawieszone w związku z ogłoszeniem stanu epidemii. Do czasu ponownego otwarcia kino działa jednak nadal, online. Na stronie internetowej i na profilu kina na Facebooku jego kurator Michał Matuszewski poleca filmy artystyczne, eksperymentalne, trochę klasyki oraz treści, których nie można pokazać w sali kinowej, jak internetowe projekty interaktywne.

Przedstawiamy subiektywny wybór filmów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. 

  1. Sekcja Legendary Shorts na stronie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen 

Co tydzień w internetowej sekcji Legendary Shorts na stronie festiwalu pojawiają się legendarne krótkie filmy, które tworzyły zarówno historię festiwalu, jak i kina eksperymentalnego jako takiego. Znajdziemy tam między innymi filmy Stana Brakhage’a, Dagie Brundert (której filmy prezentowane były w ramach przeglądu Koniec przyjęcia w U–jazdowskim w 2019 roku), Bruce’a Connera, braci Quay, Orsona Wellesa, Joyce Wieland (w tym jej film „Cat Food”, który również był pokazywany w ramach przeglądu Koniec przyjęcia) oraz wielu innych. 

  1. „Zielona Mgła” [„Green Fog”], reż. Guy Maddin, USA 2017, 63′

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich filmowych geeków – jeden z najnowszych filmów Guy Maddina, udostępniony za darmo przez artystę. „Zielona mgła” to szalony pomysł kinofila: remake „Zawrotu głowy” Hitchcocka, a zarazem filmowy portret San Francisco, stworzony z fragmentów dziesiątków archiwalnych filmów. 

 

  1. LUX Online exhibition: Landscape into Film 

LUX, brytyjska organizacja wspierająca i promująca sztukę, w cyklu swoich „wystaw online” prezentuje wybór filmów, w których artyści i artystki wykorzystują przyrodę, a szczególnie krajobraz, jako temat oraz inspirację. Znajdziemy tu takie przełomowe prace jak „Vertical” Davida Halla albo „The Cow’s Drama” Paula Busha – portret krowy żyjącej na walijskim wzgórzu, a zarazem studium patrzenia na nie-ludzi i roli kamery. Bardzo estetyczny zestaw, tak analogowy, jak tylko to możliwe w internecie!    

  1. „He who eats children”, reż. Ben Russell, USA 2016, 25′

Ben Russel, jeden z najlepszych i najważniejszych artystów tworzących filmy na styku dokumentu, eksperymentu i etnografii, udostępnia część swoich filmów za darmo. Wśród nich „He who eats children” – spekulatywny portret Duńczyka mieszkającego w surinamskiej dżungli. Zajmuje się naprawianiem motorówek i jest oskarżany o pożeranie dzieci. 

 

  1. Filmy Barbary Hammer 

Zestaw filmów Barbary Hammer, jednej z pionierek awangardy, bohaterki retrospektywy prezentowanej w kinie w Zamku Ujazdowskim w 2016 roku, można obejrzeć w serwisie Vimeo pod adresem vimeo.com/showcase/incompanywith. Znajdziemy tam jej najbardziej znane filmy, takie jak „Dyketactics”, ale także rzadziej pokazywane prace. Filmy są dostępne za darmo – można jednak przy okazji wesprzeć założoną przez Hammer fundację.  

ujazdowski online

  1. 3 miesiące niezależnego kina online za darmo 

Dzięki współpracy z Mubi i Europa Cinemas kino w U–jazdowskim, jako pierwsze w Warszawie, umożliwia skorzystanie z darmowego trzymiesięcznego dostępu do platformy prezentującej filmy festiwalowe, kino niezależne i eksperymentalne. Tytuły, które można obejrzeć online, zmieniają się cyklicznie, w jednym czasie jest ich około trzydziestu. Żeby skorzystać z trzymiesięcznego okresu próbnego dla nowych użytkowników, wystarczy zarejestrować się na stronie: mubi.com/u-jazdowski  

  1. Filmy z kolekcji U–jazdowskiego

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski udostępnia filmy ze swojej kolekcji. Na stronie można już obejrzeć filmy Karoliny Breguły, Mateusza Sadowskiego i Józefa Robakowskiego. Wkrótce dostępne będą prace Krzysztofa Zarębskiego, C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej. 

  1. Archiwum „Innych tańców”

Internetowe archiwum rejestracji spektakli i performansów zawiera blisko 60 dokumentacji najważniejszych dokonań rodzimego środowiska eksperymentu teatralnego i tanecznego ostatnich lat. Na stronie innetance.u-jazdowski.pl znajdują się dokumentacje performansów Agnieszki Kryst, Ramony Nagabczyńskiej, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Magdy Ptasznik, Pawła Sakowicza, Anny Smolar, Marii Stokłosy, Weroniki Szczawińskiej, Izy Szostak, Cezarego Tomaszewskiego, Wojtka Ziemilskiego, Marii Zimpel, Marty Ziółek i innych.  

 

Więcej informacji: www.u-jazdowski.pl/kino 

-->