Spektakl „Strachu NIE MA” dostępny online

teatr powszechny strachu nie ma
fot. Magda Hueckel

Polsko-indyjski spektakl „Strachu NIE MA” w reżyserii Łukasza Chotkowskiego to kolejna propozycja w ramach programu „Powszechny online. Teatr minimum”, realizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie.

„Strachu NIE MA” Teatr Powszechny

Spektakl oparty jest na wywiadach z wdowami z Vrindavan, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez twórców spektaklu w Indiach, w aszramie „Maitri”. Twórcy pokazują indywidualne historie życia wdów, ich codzienność, miłość, śmierć, Boga, który jest dla nich wybawieniem. Chcą, by kobiety mówiły własnym głosem, głosem, którego nie chce się słyszeć.strachu nie ma teatr powszechny

Vrindavan jest miejscem kultu w Indiach, z racji dzieciństwa, które spędził tam Krishna. Vrindavan, nazywane jest też „miastem wdów” – pielgrzymują do niego i zamieszkują je kobiety z całych Indii, które utraciły mężów i zostały pozbawione środków do życia. Opieki nad nimi podjęła się m.in. organizacja pozarządowa „Maitri”, która jest partnerem projektu.

Nagranie spektaklu będzie dostępne na kanale YouTube Teatru Powszechnego, od czwartku, 18 czerwca (od godz. 10.00) do poniedziałku, 22 czerwca (do godz. 10.00). Link do nagrania pojawi się w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Teatru. Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów od 18. roku życia (wymagane jest zalogowanie się na portalu i potwierdzenie wieku).

 

Twórcy spektaklu:

scenariusz: wg słowa mówionego Pushpa Kal, Sumitra Dasi, Renuwala Dasi, Mala Paswan, Renu Dasi, Vrinda Dasi, Kamala Barman, Sanitri Sakkar, Basana Karmakar, Lolita Mandal, Promila Dasi, Madhu Mala Dasi, Kulu Biswas, Mari Dasi, Pushpa Kar, Minati Dasi, Alaka Dasi, Kalpana Dasi, Sipra Chakzabopty
reżyseria: Łukasz Chotkowski
opracowanie tekstu: Magda Fertacz
konsultacja artystyczna: Manish Mitra

kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Joanna Halszka Sokołowska
inspicjentka: Barbara Sadowska

obsada: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Sima Ghosh, Joanna Halszka Sokołowska, Magdalena Koleśnik, Aniela Witczak, Raju Bera, Tapas Chatterjee, Jay Deep.

 

Prapremiera odbyła się 12 listopada 2016 w Academy of Fine Arts w Kalkucie, a premiera polska – 15 grudnia 2016 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Spektakl był częścią polsko-indyjskiej współpracy kulturalnej rozwijanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach działań w Azji.

-->