Art Generacje czyli sztuka ponad granicą wieku – wywiad

Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury po raz piąty udowadnia, że seniorzy oraz młodzież potrafią
i chcą wspólnie działać, tworzyć, poznawać i uczyć się od siebie nawzajem.

Uczestnicy V edycji projektu  Art Generacje prowadzonego przez Drama Way Fundację Edukacji i Kultury już 25 i 26 listopada o godz. 18:00 w Mediatece Start Mecie (ul. Szegedyńska 13a) na Bielanach zaprezentują swoje spektakle finałowe. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

EVENT FB

My tymczasem porozmawialiśmy z organizatorami, którzy przybliżyli nam ideę ART GENERACJI.

Czym są ART GENERACJE?

Art Generacje to społeczny projekt teatralny który zakłada stworzenie spektaklu teatralnego na temat miłości. Wraz z uczestnikami/uczestniczkami od 13 do ponad 70-ciu lat poszukujemy własnych, osobistych sensów, refleksji i znaczeń miłości, którymi -przełożonymi na język teatru i muzyki -podzielimy się ze zgromadzoną publicznością. Chcemy i naszym widzom postawić pytanie i zaprosić do refleksji – czym jest dla nich miłość?

TZS czyli Teatr Zaangażowany Społecznie to słowo klucz do zrozumienia tego co będzie się działo podczas tegorocznej edycji projektu. Czy da się przybliżyć TZW laikom w kilku zdaniach?

Teatr Zaangażowany Społecznie to teatr, który może tworzyć każdy człowiek, każdy z nas. Nie jest tutaj istotne wykształcenie teatralne czy potwierdzone umiejętności aktorskie. Teatr Zaangażowany Społecznie jest propozycją dla wszystkich tych, którzy mają ochotę podjąć działania twórcze, zaangażować się w przygodę teatralną i wspólnie z innymi stworzyć spektakl teatralny na ważny społecznie temat. Spektakl w tej formule pracy jest rozumiany jako spotkanie z widzami, możliwość rozmowy na ważne pytania, które zawarte są w spektaklu.

Kto może dołączyć do projektu?
Każdy w wieku od 13 lat wzwyż, kto ma w sobie odrobinę chęci działania, przeczuwa, że tworzenie i działania artystyczne mogą być fajne oraz lubi ludzi. Doświadczenia teatralne nie są niezbędne; w grupach zawsze część ludzi jest zupełnymi debiutantami a część ma już niejeden występ za sobą. Zdarzają się również nawet aktorzy lub animatorzy kultury.

A jeśli idzie o wiek, narodzinom Art Generacji, 6 lat temu, w 2013 r. przyświecało myślenie szczególnie o grupach młodzieży i seniorów. (Przy czym młodzież definiowaliśmy umownie jako osoby nawet do 35 lat). Ale nigdy nie odmówiliśmy możliwości uczestnictwa nikomu, kto by miał powyżej 30-tki a jednocześnie jeszcze nie był seniorem/seniorką. Z czasem otworzyliśmy szeroko drzwi również dla ludzi w średnim wieku. Dolna granica wiekowa tak naprawdę wynika tylko z tego, aby każdy uczestnik/czka byli zdolni do sformułowania refleksji wokół działania i podzielenia się nimi z grupą. Tu ciekawostka: najstarsza uczestniczka Art Generacji – edycji w Pilźnie (woj. podkarpackie), w 2015 r. miała 100 lat.

To już kolejna edycja Waszego projektu. Liczby na Waszej www mówią same za siebie. Działania międzypokoleniowe to przyszłość?

W dzisiejszych czasach system społeczny wymaga od wielu ludzi tego, że są stale zajęci. Brakuje czasu na realne, prawdziwe spotkanie, które daje poczucie: widzę cię, słyszę cię. Taki projekt jak Art Generacje umożliwia ludziom spotkanie nie tylko z innymi, ale i z samym sobą. Poprzez wymianę przemyśleń, pomysłów, poprzez działania artystyczne, refleksję nad nimi a w konsekwencji – wspólne wypracowanie spektaklu.

Dodatkowo, wszyscy dobrze wiemy, że różnice międzypokoleniowe są tematem znanym od starożytności. Dziś z jednej strony kultura narzuca wszystkim, również dorosłym „konieczność” bycia młodym. Z drugiej strony mocnym czynnikiem, który wzmacnia bariery między młodzieżą i dorosłymi jest bardzo szybki rozwój technologii komunikacyjnych, które podchwytuje większość młodzieży a za którymi nie nadąża większość dorosłych, nie mówiąc już o osobach starszych. W takiej wspólnej pracy artystycznej – kluczowe: odbywającej się na bazie swoich pomysłów – te wszystkie pokolenia mogą się spotkać na równych warunkach i współpracować, mimo faktycznych różnic pomiędzy nimi i mimo występujących czasem trudności.

Jak namówić dziadków do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Art Generacji?

Przede wszystkim zapewnić ich, ze nie będą się nudzić! W trakcie zajęć wiele się dzieje; opowiadamy historie, dzielimy się opowieściami „z życia wziętymi”, śpiewamy, odgrywamy scenki… Każdy ma możliwość wybrania sobie aktywności na której najbardziej mu zależy, w której chciałby się rozwinąć. Teatr, śpiew, scenografia – wybór należy do nas. Udział w projekcie to – poza rozwojem artystycznym – również możliwość bycia z innymi ludźmi, współpracy, twórczych działań w większej grupie. To także możliwość ważnych rozmów, spotkań wokół tematów istotnych, stawiania niebanalnych pytań i poszukiwania odpowiedzi. I w końcu – to możliwość poznania młodych ludzi, poznania ich oglądu świata, wspólnej radości i wspólnych działań.

Jaką masz babcię lub dziadka? 😊 Co lubią? Czego im brakuje na co dzień? Może mają bogate doświadczenie życiowe i chcieliby się nim podzielić? Zapraszamy – niekoniecznie po to by snuli opowieści, ale by to doświadczenie wprzęgli w tworzenie zbiorowej opowieści teatralnej. A może przeciwnie – uważają, że życie innych ludzi jest/było ciekawsze? To zapraszamy po to, by to zetknęli się z doświadczeniami innych. Może potrzebują na powrót poczuć się za coś odpowiedzialnym? Stworzenie spektaklu od podstaw jest naprawdę dużym wyzwaniem! Może warto sprawić sobie prezent w postaci odkrycia talentu, o którym nie mieliśmy pojęcia?

Na pytania odpowiadali:  Aldona Żejmo – Kudelska, trenera dramy oraz Adam Gąsecki, trener dramy i reżyser spektaklu. 

-->