Simona Kossak bohaterką spektaklu

SIMONA kossak

Simonę Kossak otacza legenda i wiele tajemnic. Teraz będzie bohaterką teatralnego spektaklu. W rolę tytułową wcieli się Agnieszka Przepiórska. Premiera przedstawienia już 4 października w centrum innowacji literackich Big Book Cafe na Starym Mokotowie w Warszawie.

Simona Kossak spektakl

Zmarła przed trzynastu laty Simona Kossak, polska biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki, znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski nie przestaje fascynować. Jej książki o przyrodzie przeżywają w ostatnich latach renesans popularności, a na swe sztandary wciągnęli ją aktywiści walczący z postępującą degradacją polskich lasów i naturalnych siedlisk rzadkich gatunków zwierząt. Simona Kossak, która w pracy naukowej zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków, sama siebie określała mianem „zoopsychologa”. Znana była z radykalnych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała przez ponad 30 lat w starej leśniczówce „Dziedzinka”, z dala od cywilizacji.

Spektakl „Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.

simona kossak

Fot: Marta Wróbel

Pomysłodawczynią spektaklu jest Agnieszka Przepiórska, która zagra tytułową rolę. Przedstawienie reżyseruje Anna Gryszkówna, a scenografię i kostium zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Autorem tekstu jest jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia, Piotr Rowicki. W zamyśle twórców spektaklu Simona Kossak to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa. To postać z krwi i kości. Kobieta, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona.

simona kossak spektakl

Fot: Marta Wróbel

Premiera spektaklu „Simona K. Wołająca na puszczy” odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 r. o godz. 20.30 na scenie Big Book Cafe na ul. Dąbrowskiego 81 na Starym Mokotowie w Warszawie. Spektakl zostanie pokazany jeszcze raz,  25 października o godz. 19.00.

Bilety na spektakl w cenie 15 zł są dostępne w serwisie bilety24.pl.

 

Producentem spektaklu jest Fundacja „Kultura nie boli”, twórca niezależnego centrum innowacji literackich Big Book Cafe oraz Big Book Festival. Przedstawienie pokazywane jest w cyklu „Mały teatr”, w którym artyści mierzą się z ważnymi tekstami prozatorskimi i dramatycznymi oraz przedstawiają ważne dla siebie postaci i tematy.

 

Więcej szczegółów na bigbookcafe.pl

-->