Sezon 2019/2020 w Teatrze STUDIO

Stołeczny Teatr Studio przygotował imponujący repertuar na sezon 2019/2020. Brylewski, Houellebecq, Louis czy powrót słynnej Tamary. Do tego wydarzenia z udziałem takich gości jak Marcin Wicha, Olga Drenda cy Marcin Masecki. Jak widać nadchodząca jesień może przynieść wiele pozytywów.

„Sezon 2019/2020 to w STUDIO kontynuacja najlepszych tradycji naszej instytucji, a zarazem mnóstwo ekscytujących nowości. Wciąż chcemy być teatrem eksperymentującym z nowymi konwencjami w sztuce, a przy tym prowokującym do rozmowy o najważniejszych problemach współczesności. Nieoczywiste formy, nawiązania do awangardy, skłonność do wychodzenia poza granice gatunków, a do tego chęć objaśniania własnego kulturowego otoczenia – oto nadal nasza misja. Wierzymy, że tego oczekuje od nas nasza wielkomiejska widownia – wychowana na pop kulturze, ale szukająca w niej tego, co śmiałe i zmieniające reguły gry, eksperymenty przyjmująca z zaciekawieniem, a nie obawą, zainteresowana sprawami publicznymi, nierzadko zaangażowana politycznie, ale niechętna zbyt prostym odpowiedziom na skomplikowane pytania.”

Najważniejsze wydarzenia programu STUDIO w nadchodzącym sezonie:

 

 • ZŁOTA SKAŁA. OPOWIEŚĆ O ROBERCIE BRYLEWSKIM – spektakl-koncert poświęcony jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej kultury alternatywnej, liderowi legendarnych formacji Brygada Kryzys, Izrael i Armia; historia utopijnego marzenia o ucieczce z opresyjnego Babilonu i odnalezieniu wolności na wymarzonej Złotej Skale; reżyseria Grzegorz Laszuk, lider słynnej, niegdyś anarchistycznej Komuny Warszawa.
  Premiera 20 września 2019.
 • SEROTONINA – najnowsza, bestsellerowa powieść Michela Houellebecqa po raz pierwszy na scenie; gorzka wizja rozpadu zachodniej kultury w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W głównej roli gościnnie Marcin Czarnik. Premiera 19 grudnia 2019.
 • TAMARA – powrót do jednego z najgłośniejszych przedstawień w historii Teatru Studio. Oryginalną wersję „Tamary” uznano w 1990 roku za znak nowych, potransformacyjnych czasów i porównywano do musicalu „Metro”. Tym razem historię wizyty Tamary Łempickiej w marionetkowym faszystowskim państwie opowiada Cezary Tomaszewski, autor wielkiego eksportowego hitu polskiego teatru – spektaklu „Cezary idzie na wojnę”. W roli głównej gościnnie Jan Peszek. Premiera w kwietniu 2020 r.
 • KONIEC Z EDDYM – spektakl inspirowany debiutancką powieścią młodej gwiazdy literatury francuskiej Edouarda Louisa; autobiograficzna opowieść o trudnym procesie coming outu i porzucaniu własnej tożsamości klasowej. Reżyseruje Anna Smolar. Premiera w maju 2020 r.

 

Ponadto w programie:

 

 • Nowy spektakl ANNY KARASIŃSKIEJ. Po ogromnym międzynarodowym sukcesie „Fantazji” młoda reżyserka wraca w produkcji Komuny Warszawa. Premiera 8 września 2019 r.
 • WIĘCEJ NIŻ JEDNO ZWIERZĘ autorski spektakl-wydarzenie performatywne Roberta Wasiewicza. Coś dla miłośników zwierząt, tańca i dobrego poczucia humoru. Połączenie mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop. Premiera 12 września 2019 r.
 • MALINA – inspirowany historią pierwszej propagatorki jogi w Polsce spektakl, który zwyciężył w organizowanym przez Instytut Teatralny konkursie „Placówka”. Rzecz o polityczności kobiecego ciała w wykonaniu zespołu Marty Malikowskiej; Pierwszy pokaz w Studio w styczniu 2020 r.
 • CHROMA – po sukcesie debiutanckiego „Woyzecka” Grzegorz Jaremko czyta tym razem autobiograficzne zapiski słynnego angielskiego reżysera filmowego Dereka Jarmana; elegijna opowieść o przemijaniu w scenografii zaprojektowanej przez Daniela Burena, legendę francuskiej awangardy. Premiera 15 listopada 2019 r.;
 • BIESY VR – spektakl Natalii Korczakowskiej przeobrażony w instalację VR, rozbity na kilkanaście sekwencji, do oglądania w różnych przestrzeniach teatru;
 • KRAKSA – adaptacja kontrowersyjnej powieści J.G. Ballarda, niegdyś przeniesionej do kina przez Davida Cronenberga; o tym, jak katastrofa może stać się przedmiotem fascynacji o charakterze erotycznym; Reżyseruje Natalia Korczakowska. Premiera: lato 2020 r.

 

W programie również koncerty, wykłady, spotkania, dyskusje:

 

 • URODZINY KOMPOZYTORÓW – cykl koncertów kuratorowany przez Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza. Wieczory z muzyką klasyczną w nieklasycznym ujęciu, poświęcone wybitnym europejskim kompozytorom;  
 • OPUSY – operowo-konceptualny projekt wybitnej młodej śpiewaczki Barbary Kingi Majewskiej; Trzy koncerty w duecie z Marcinem Maseckim;
 • OKO – cykl debat politycznych współorganizowanych przez redakcję portalu Oko.Press. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 października 2019, na tydzień przed wyborami parlamentarnymi;
 • seria spotkań wokół najważniejszych premier książkowych organizowana przez Empik; pierwsze spotkanie 23 września, wokół premiery autobiografii Normana Daviesa;
 • cykl spotkań prowadzonych przez OLGĘ DRENDĘ, autorkę głośnych „Wyrobów” i „Duchologii polskiej” – o idei społeczeństwa alternatywnego, ważnej w kulturze polskiej na początku lat 90., dziś niemal kompletnie zapomnianej (od punkowych zinów do psychotroniki);
 • wykłady MARCINA WICHY- o nieznanej historii rosyjskiej awangardy, przed premierą nowej książki laureata Nagrody NIKE;
 • MŁODZI KONTRA DRAMAT – cykl warsztatów pisania o teatrze/kulturze realizowany we współpracy z autorami związanymi z DWUTYGODNIKIEM. Przez cztery miesiące uczestnicy będą spotykać się z krytykami, dziennikarzami, reporterami, a także aktorami, reżyserami i pedagożkami, którzy przeprowadzą ich przez specjalnie skonstruowany cykl warsztatów, spotkań i wykładów. Pierwsze zajęcia we wrześniu 2019 r.

 

-->