Pokazy spektakli z Ninateki: „Burza”, „2007 Macbeth”

fot: ninateka

Kolejny, piąty już, tydzień naszych działań w Pasażu Wiecha przebiegać będzie pod hasłem: Teatr!

Ale na początek, w piątek 26 lipca zaczniemy wyjątkowo już o 14:00.

>>PEŁNY HARMONOGRAM TYGODNIA TEATRU<<

 

Wielcy reżyserzy, głośne tytuły, wspaniałe kreacje aktorskie. W Pasażu Wiecha pokażemy najciekawsze spektakle z przepastnych zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Podczas Weekendu Teatru będzie można zobaczyć pięć przedstawień, w tym głośną i kontrowersyjną „Burzę” Krzysztofa Warlikowskiego, czy budzący nie mniejsze dyskusje spektakl 2007: Macbeth” Grzegorza Jarzyny.

 

fot: ninateka

 

Zamiast mądrej baśni Williama Shakespeare’a, pełnej magicznych mocy prowadzących ludzi do pojednania, w „Burzy” Krzysztofa Warlikowskiego mamy opowiedzianą w minorowym tonie rzecz o winie i przebaczeniu. To „Burza” współczesna, którą pamięta się z powodu sugestywnego świata wykreowanego przez Warlikowskiego. Z kolei w spektaklu Grzegorza Jarzyny akcja wielkiego dramatu Szekspira przeniesiona zostaje w czasy współczesne, na Bliski Wschód, a konkretnie do amerykańskiej bazy wojskowej w Iraku. Macbeth, przewodzący brawurowej i niezbyt honorowej akcji militarnej, przeprowadzonej podczas codziennej muzułmańskiej modlitwy, morduje przywódców okolicznych arabskich rebeliantów. Jego czyn, doceniony przez generała Duncana, to pierwsze z pasma brutalnych morderstw, których dopuści się ambitny wojskowy, podjudzany przez bezwzględną małżonkę i własne, rosnące w szalonym tempie aspiracje.

fot: ninateka

Ninateka to wyjątkowy serwis VOD, który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. W zbiorach znajduje się ponad 7000 wyselekcjonowanych materiałów i liczba ta codziennie rośnie. W Ninatece udostępniane są filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.

Pasaż Wiecha
piątek 26 lipca

14.00-18.00 Teatr na ekranie, pokazy spektakli z Ninateki: „Burza”, „2007 Macbeth” (pawilon).
WSTĘP WOLNY

 

-->