Psychoanaliza jako teoria filozoficzna pozwala analizować byty, które nie mają charakteru ludzkich podmiotów. Andrzej Leder pokaże, jak można to zrobić i jak bardzo ciekawe wyniki pozwala to uzyskać, na przykładzie miast, historii i relacji ze zwierzętami.
PSYCHOANALIZA BYTÓW NIELUDZKICH
Andrzej Leder – filozof kultury, lekarz psychiatra, psychoterapeuta psychoanalityczny. Naucza w Szkole Nauk Społecznych (GSSR) IFiS PAN i w Collegium Civitas.
7.04:
Pierwsze spotkanie poświęcone będzie Warszawie.
Miasto jest swoim własnym obrazem, unieruchomionym w przestrzeni odzwierciedleniem następowania po sobie kolejnych wydarzeń, określających warunki następnych wydarzeń. Jak zauważył Jacques Lacan , to sekwencja i rytm organizuje przestrzeń nieświadomości, wytycza ścieżki, odgradza obszary niemożliwe. Pojawienie się – zapewne gdzieś w XVII wieku – osi łączącej Stare Miasto i Wilanów, zdeterminowało linearny, a nie sferyczny, rozwój Warszawskiej przestrzeni miejskiej. Skądinąd zorganizowanej podobnie jak w mazowieckich wsiach, rozciągniętych przy szosie. Wszystko co ważne w Warszawie rozciąga się na linii Północ-Południe, zmuszając do tego, by ciągle wzdłuż niej wędrować. Ta oscylacja nigdy nie może być płynna, bez przerwy utyka, to zaś objawia się w korkach i przestojach. Jak w dwubiegunowym typie psychicznej struktury, która stale miota się pomiędzy jakimiś wyidealizowanymi, skrajnie oddalonymi od siebie figurami, bez możliwości wyrwania się w inny obszar, bo wszystko inne jest wyparte, stłumione, niedostępne, więc gdy coś uniemożliwi jej ten gorączkowy ruch, zatrzymuje się w niepokoju.
Idąc tym tropem, spróbujemy prześledzić strukturę naszego miasta, aż do jej dzisiejszej formy.
Streaming wykładu odbędzie się na profilu facebookowym Nowego Teatru.