Trzy siostry – Masza, Olga i Irina marzą o opuszczeniu rosyjskiej prowincji w poszukiwaniu bardziej ekscytującego życia – „do Moskwy!”. Trwa rewolucja społeczna, ale siostry tkwią w bezruchu, przerażone własną śmiertelnością i wizją, że w ich życiu nic się nie zmieni.
Trzy siostry w Nowym Teatrze
Przyszłość oznacza wielką obietnicę, a jednak żadna z sióstr nie wie, co może przynieść. „Trzy siostry”, klasyczny dramat Cechowa, wystawiany od 1901 roku, często interpretowany był jako symbol dekadencji przedrewolucyjnego społeczeństwa burżuazyjnego. Siostry wielokrotnie dawały na scenie świadectwo swojej tęsknoty za ucieczką od teraźniejszości. „Czy to dziś? – To historia, która zdarzyła się wczoraj, a jednak wiem, że to jutro”.
Susanne Kennedy podejmuje próbę uwolnienia sióstr i proponuje zmianę perspektywy: A jeśli czas jest cykliczny i każdą chwilę naszego życia przeżywamy wciąż na nowo? U Nietzschego idea wiecznego powrotu oznaczała stałą gotowość lub absolutną afirmację. Być może nie mamy kontroli nad własnym losem. Może w grę wchodzą zupełnie inne wpływy. Nietzsche pyta, czy dokonywalibyśmy innych wyborów, gdyby nasze życie powtarzało się w nieskończoność – czy mniej rządziłoby nami pragnienie kontroli nad przyszłością, a bardziej pragnienie wolności.
Reżyseria: Susanne Kennedy
Obsada: Manuela Clarin, Kristin Elsen, Marie Groothof, Walter Hess, Eva Löbau, Christian Löber, Benjamin Radjaipour, Sibylle Sailer, Anna Maria Sturm
Scenografia: Lena Newton
Kostiumy: Teresa Vergho
Wideo: Rodrik Biersteker
Współpraca artystyczna: Rodrik Biersteker, Richard Janssen
Statyści: Manuela Clarin, Kristin Elsen, Sibylle Sailer
Światła: Rainer Casper
Dźwięk: Richard Janssen
Dramaturgia: Valerie Göhring
Produkcja: Münchner Kammerspiele
Fotografia: Judith Buss
Spektakl prezentowany w ramach Festiwalu Nowa Europa. Zbliżenia finansowanego przez miasto stołeczne Warszawę.
Dofinansowanie: Instytut Goethego
Bilety: 10 zł
vod.nowyteatr.org