RUSZA PRZEGLĄD KINA EMIRACKIEGO

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt pozwalający widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W dniach 22/24.10.2022 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie można zobaczyć już piątą edycję przeglądu.

Mamy przyjemność już po raz piąty zaprosić polskich widzów do obejrzenia najnowszych produkcji filmowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach wspomnianego Przeglądu Kina Emirackiego, dzięki któremu możemy zaprezentować część kultury emirackiej i zachęcić polskich widzów do odwiedzenia naszego kraju – zachęca .E. dr Eman Al Salami, Ambasador ZEA w Polsce.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Wymiana idei, sztuki i literatury, tworzy porozumienie między narodami, wspiera dialog, edukację, wymianę kulturalną, rozwój współpracy międzynarodowej i globalny dobrobyt.


Repertuar Kina Emirackiego

Na otwarcie w sobotę 22 października zostanie zaprezentowany film Before We Forget. To kameralna opowieść rodzinna, skupiona na losach trzech mężczyzn, będących reprezentantami różnych pokoleń. Od lat skupieni na dzielących ich różnicach, podczas długiej podróży poznają się bliżej i odkryją, co tak naprawdę ich łączy. Reżyser, Nawaf Al Janahi, był gościem podczas pierwszej edycji przeglądu w 2016. Teraz powraca ze swoim najnowszym filmem i weźmie udział w rozmowie z widzami.

W niedzielę 23 października zobaczymy film Al Kameen. Międzynarodowa produkcja, w której brało udział blisko 400 osób reprezentujących 48 narodowości. Na czele zespołu stanął francuski reżyser Pierre Morel – twórca takich hitów kina akcji jak Uprowadzona czy 13. dzielnica. Zrealizowane przez niego Al Kameen to widowiskowy film wojenny oparty na prawdziwej historii oddziału, który podczas misji w Jemenie wpadł w zasadzkę silnie uzbrojonych bojowników.

Przegląd zamknie w poniedziałek 24 października pokaz nagrodzonej na Festiwalu w Wenecji koprodukcji emiracko-saudyjskiej Scales. Reżyserka, Shahad Ameen, opowiada o trudnych losach niepokornej dziewczyny, buntującej się wobec odwiecznej tradycji. Czarno-białe, poetyckie dzieło jest inspirowane legendą o Atargatis – asyryjskiej bogini, zwanej również pierwszą syreną.

Dołącz do wydarzenia! 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->