Premiera nowego spektaklu Mai Kleczewskiej. „Twarzą w twarz” na podstawie filmów Bergmana.

Twarzą w twarz bergman

Ze względu na zamknięcie teatrów w województwie mazowieckim od 15 do 28 marca 2021 roku, premiera spektaklu „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej zaplanowana na 19 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się, ale bez udziału widowni. W najbliższych kilku tygodniach Teatr Powszechny nie planuje transmisji online premiery ani pokazów nagrania spektaklu.

Teatr Powszechny „Twarzą w twarz”

Twórcy spektaklu oraz dyrekcje współpracujących teatrów podjęli decyzję o zamkniętym warszawskim pokazie po to, aby dokończyć długotrwały i wymagający proces prób oraz aby po ponownym otwarciu instytucji kultury można było wrócić do eksploatacji spektaklu tylko po kilku próbach wznowieniowych. Spektakl jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Twórcy mają nadzieję, że premiera bydgoska zaplanowana na 27 marca odbędzie się z udziałem połowy widowni w teatrze i z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego.

Twarzą w twarz teatr powszechny

fot. Magda Hueckel

Ingmar Bergman, uważany za jednego z najwybitniejszych artystów kina europejskiego XX wieku, przez ponad 60 lat aktywności zawodowej wyreżyserował 62 filmy i prawie 170 sztuk teatralnych. Był dyrektorem teatrów w Helsingborgu (1944-1946), Göteborgu (1946-1949), Malmö (1952-1958) oraz Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie (1963-1966). Wielokrotnie nagradzany przez Akademię Filmową – jego filmy były dziewięciokrotnie nominowane do Oscara, a filmy „Źródło”, „Szepty i krzyki” oraz „Fanny i Aleksander” zdobyły tę statuetkę w kilku kategoriach. W 1958 r. otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Berlinale za film „Tam, gdzie rosną poziomki”. Bergman był także jednym z reżyserów najczęściej nagradzanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Złota Palma za „U progu życia”, nagrody specjalne za: „Uśmiech nocy”, „Siódmą pieczęć”, „Źródło” oraz „Szepty i krzyki”). Dwukrotnie odebrał też Złoty Glob – za filmy „Jesienna sonata” oraz „Fanny i Aleksander”.

Twarzą w twarz teatr powszechny

fot. Magda Hueckel

„Twarzą w twarz”
premiera warszawska: 19 marca 2021 r., Scena Duża Teatru Powszechnego (spektakl zamknięty bez udziału widowni)
premiera bydgoska: 27 marca 2021 r., Scena Duża Teatru Polskiego w Bydgoszczy
kolejne przedstawienie: 28 marca o godz. 18.00

reżyseria: Maja Kleczewska
dramaturgia: Łukasz Chotkowski
scenariusz sceniczny: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska
scenografia: Zbigniew Libera
kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Cezary Duchnowski
reżyseria światła: Piotr Pieczyński
realizacja materiałów filmowych: Kacper Fertacz
montaż materiałów filmowych: Alan Zejer
inspicjentka: Iza Stolarska/Hanna Gruszczyńska
producentka, asystentka reżyserki: Michalina Żemła
wideo live: Klaudia Kęska
asystentki reżyserki: Olga Ciężkowska, Patrycja Wysokińska

obsada: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Ezra Kos, Damian Kwiatkowski, Mateusz Łasowski/Michał Surówka, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Arkadiusz Pyć, Maria Robaszkiewicz, Piotr Stramowski, Julian Świeżewski, Małgorzata Witkowska, Michalina Żemła.

Spektakl dla widzów od 18. roku życia.

-->