Choć mamy dopiero październik, a do kolejnego open’era zostało grubo ponad pół roku, organizatorzy festiwalu ogłosili już pierwszą główną gwiazdę festiwalu, która w lipcu wystąpi na głównej scenie na Lotnisku Gdynia-Kosakowo w Gdyni. Będzie to zespół Gorillaz, który w kwietniu tego roku wydał 5. w swojej karierze płytę, “Humanz”.
Choć trudno w to uwierzyć, Gorillaz istnieje już prawie 20 lat. W 1998 roku założył go wokalista Blur, Damon Albarn, wraz ze swoim przyjacielem, rysownikiem Jamie Hewlettem. Zespół od początku był wirtualny i grał muzykę na skrzyżowaniu rocka, hip-hopu i elektroniki. Na koncie mają pięć studyjnych płyt (“Gorillaz”, “Demon Days”, “Plastic Beach”, “The Fall” i “Humanz”) i takie hity, jak m.in. “Clint Eastwood”, “Tomorrow Comes Today”, “DARE”, “Stylo” czy “On Melancholy Hill”.
Gorillaz to nie tylko Albarn i Hewlett, podszywający się pod animowane postacie 2-D, Murdoca Niccalsa, Russela i Noodle, ale także liczni współpracownicy: Andre 3000, Bobby Womack, Danger Mouse, James Murphy, De La Soul, Mark E. Smith, Mos Def, Nenej Cherry, Roots Manouva, Simon Tong, Mick Jones, Paul Simonon, Simon Jones czy Snoop Dog.
Tegoroczna edycja Open’er Festivalu odbędzie się w dniach 4-7 lipca na Lotnisku Gdynia-Kosakowo w Gdyni.
5 komentarzy