Od 1 stycznia we Francji wchodzi w życie “prawo do bycia offline”. Ma ono zagwarantować pracownikom prawo do tego, by nie musieli być dostępni pod e-mailem przez całą dobę.
Nerwowe odświeżanie skrzynki pocztowej, do której mamy dostęp przez telefon, komputer stacjonarny, laptopa i smartwatcha, jest już jednym z komponentów pracy. Nowe przepisy, które już obowiązują we Francji mają obligować pracodawców do rozpoczęcia negocjacji z pracownikami firm zatrudniających co najmniej 50 osób – celem ustalenia zasad korzystania ze służbowego maila i ustalenie godzin i dni, w których pracownik może czuć się zwolniony z obowiązku sprawdzania pocztowej skrzynki.
Rozwiązanie to ma na celu walkę z kulturą pracy zakładającą, że pracownik powinien być dostępny online przez całą dobę, co w praktyce prowadzi do pracy w nadgodzinach, za które pracownik nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia.
Badanie opublikowane przez grupę badawczą Eleas w październiku wykazało, iż co trzeci pracownik we Francji używa swojego służbowego smartfona i poczty e-mail poza godzinami pracy codziennie. Szacuje się, że we Francji 12 proc. społeczeństwa zostało dotknięte „syndromem wypalenia zawodowego”, choć nie został on jeszcze zaliczony do listy chorób zawodowych.
518 komentarzy