„Portret osobisty” wystawa w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”

 

Wystawa „Portret osobisty” wieńczy projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”, podczas którego wybitni portreciści – Filip Ćwik, Magda Hueckel, Jacek Poremba, Andrzej Świetlik wraz z uczestnikami starali się zrozumieć istotę sztuki portretu. Był to czas skupienia i uważnego patrzenia – przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych portrecistów. Powstawały pytania dotyczące prawdy w fotografii, zakładania „maski”, porozumienia między bohaterem a artystą i znaczenia procesu oraz efektu portretowania. Na ile jest to opowieść o bohaterze a na ile o samym twórcy? Każdy z czworga fotografów dał na te pytania zupełnie inne odpowiedzi.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane fotografie autorstwa Filipa Ćwika, Magdy Hueckel, Jacka Poremby i Andrzeja Świetlika, które powstały podczas czterech sesji portretowych z udziałem mieszkańców Warszawy. Premierę będą miały również cztery filmy o portrecistach, które zrealizował Piotr Małecki.

Czym jest portret osobisty w rozumieniu Filipa Ćwika, Magdy Hueckel, Jacka Poremby i Andrzeja Świetlika?

Filip Ćwik:

“Twarz portretowanej osoby cały czas, niezmiennie od wielu lat, jest dla mnie misternie uknutą zagadką z wieloma niewiadomymi. Nieskończonym i nieokreślonym zbiorem cech
i prawd na niej wypisanych.

Wciąż poszukuję identyfikatorów, symetrii, asymetrii, prawdy, fałszu, szczerości, próbując zatrzymać ulotne i przekształcić je w nieulotne.

Wiedza osoby portretowanej na swój temat często rozmija się z obrazem uzyskanym na sesji. Odarty z własnych wyobrażeń i nacechowany moim spojrzeniem bohater zdjęcia, bardzo często jest zaskoczony efektem końcowym. Zależnie od osoby, spotkania, czasu, chwili, momentu, wspólnie wyciągamy na powierzchnię tożsamość osobową, bądź tożsamość społeczną. Kiedy nasza koncentracja płynie w kierunku osobistych przeżyć, cech i odczuć, na dalszy plan schodzi tożsamość społeczna i odwrotnie. Czy któraś jest dominująca? Nie wiem. Szukam w tym eksperymencie portretowym – człowieka.”

Magda Hueckel:

“Portret osobisty to taki, w którym następuje próba ukazania prawdy o człowieku. Przedstawienie części jego osobowości, natury, wyjątkowości i niepowtarzalności. Taki portret może być wynikiem spotkania modela i fotografa w cztery oczy w studio, może też być portretem podejrzanym, sytuacyjnym lub kreacyjnym. Najważniejsza jest jednak szczerość przekazu, pozbycie się masek, odejście od klisz.”

Jacek Poremba:

“Portret osobisty powstaje wtedy, gdy udaje mi uchwycić najgłębsze spojrzenie osoby odwróconej do mnie tyłem.”

Andrzej Świetlik:

“Portret dowolnej osoby, który identyfikuje fotografa, pozwala go rozpoznać, zdefiniować, jest rodzajem dowodu osobistego fotografa. Ten aspekt w moim rozumieniu jest podstawowym warunkiem pozwalającym użyć termin “portret osobisty”.

Portret osobisty to konkretny ślad fotograficzny gry dwóch osób w określonej przestrzeni, efekt dialogu fotografa z aktorem-nie aktorem. Ciekawe w tym kontekście byłoby porównanie portretów tego samego aktora-nie aktora powstałych podczas kilku sesji, za każdym razem z innym fotografem. Takie doświadczenie mogłoby potwierdzić albo obalić powyższe dwa zdania. Amen.”

fot. Jacek Poremba, Joanna, 2017

Projekt “Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego “ja”.

fot. Andrzej Świetlik, Michał, 2017

“Portret osobisty…” jest częścią znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach wykonywania niezliczonej ilości popularnych „selfie” zachęcamy do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź co widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim “tu i teraz”.

W ramach projektu “Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” odbyły się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Magdę Hueckel, Filipa Ćwika, Jacka Porembę i Andrzeja Świetlika – uznanych polskich mistrzów portretu. Każdy z fotografów spotkał i sportretował 7 wybranych osób. Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów.

fot. Filip Ćwik, Wiola, 2017

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w Teatrze Studio każdy z czterech fotografów opowiedział o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Pytania przygotowali i rozmowę poprowadzili twórcy ze świata teatru – Agnieszka Podsiadlik, Anna Smolar, Katarzyna Szyngiera i Cezary Kosiński, którzy w roli w prowadzących łączyli dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. 

Artyści: Filip Ćwik, Magda Hueckel, Jacek Poremba, Andrzej Świetlik

Reżyseria filmów: Piotr Małecki

Kuratorki: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek

Wernisaż: 30 listopada 2017 (czwartek), godz. 19.00

Wystawa: 1–22 grudnia 2017

Oprowadzania kuratorsko-autorskie: 2 i 16 grudnia 2017 (soboty), godz. 12.00

Miejsce:

INSTYTUT FOTOGRAFII FORT, Racławicka 99, budynek 06, 02-634 Warszawa

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Partner główny: LOTTE Wedel

Partnerzy: barStudio, Teatr Studio

Partnerzy wystawy: Instytut Fotografii Fort, Holy-Art

Patroni medialni: AKTIVIST, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, FotografiaKolekcjonerska.pl, Fotopolis.pl, O.pl, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura

Więcej informacji:

http://wszyscyjestesmyfotografami.pl/

https://www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami/

https://www.instagram.com/wszyscyjestesmyfotografami/

https://twitter.com/wszyscyjf

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.

zdj. 1, fot. Magda Hueckel, Dorota, 2017

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

-->