Pomidory mogą zmienić życie!

Fot: materiały prasowe

Czy proste warzywo jakim jest pomidor może zmienić życie? W kolejnym pokazie z cyklu FILMS for FOOD wybierzemy się do Grecji, a konkretnie do Tesalli, gdzie ekologiczna uprawa pomidorów wywołała prawdziwą rewolucję w życiu mieszkańców.

Otoczona górami równina Tesalii przez wieki zapewniała żywność greckim rolnikom – lecz ostatnio region ten został dotknięty przez kryzys gospodarczy. Pośrodku równiny leży Elias, wioska rolnicza, licząca 33 mieszkańców, bez sklepów, bez szkoły. W tym miejscu rolnik Christos postanowił przestawić swoje gospodarstwo na ekologiczną uprawę pomidorów. Na tyłach domu jego kuzyna, Alexandrosa, pomidory te są następnie pasteryzowane, przerabiane na puree i pakowane ręcznie przez wiejskie kobiety. Wkrótce małe słoiki trafiają na półki sklepów ekologicznych na całym świecie.

Jakby tego było mało, Alexandros wpada na pomysł, aby grać muzykę Wagnera na polach z pomidorami. Wykorzystuje również lokalne legendy, by sprzedawać swoje produkty i przekonuje ludzi z odległych zakątków świata do odwiedzenia wioski Elias i w jaki sposób promuje ją na naprawdę dużą skalę. Film pokazuje co dzieje się, gdy biznes się rozwija, a maleńka wioska otwiera się na świat.

Fot: materiały prasowe

„Pomidory i Wagner” znalazły się na na opublikowanej przez Amerykańską Akademię Filmową liście 159 pełnometrażowych dokumentów mających szanse w walce o Oscara w roku 2020

Film zobaczymy już 1 grudnia w Kinie Muranów. Po seansie na uczestników czekają dodatkowe atrakcje w tym rozmowa o filmie i poczęstunek.

EVENT FB

„Pomidory i Wagner” |
„When Tomatoes Met Wagner”
reż. Marianna Economou
72 min.
Grecja, 2019 r.

-->