Polski projektant Jackob Buczyński prezentuje swoją kolekcję w Budapeszcie

Jackob Buczyński, projektant zrównoważonej mody, po raz kolejny redefiniuje podejście do odzieży z drugiego obiegu. Najnowszą kolekcję pokazał w Budapeszcie podczas międzynarodowego Fashion Weeku. Wśród twórców z całej Europy projektant zaprezentował na wybiegu swoje innowacyjne podejście do mody cyrkularnej, i podjął kolejny krok swojej misji. Misji nadawania nowego znaczenia istniejącym już i używanym ubraniom.

Do zaprojektowania niebanalnych ubrań Jackob potrzebował kobiet. Przekonał je, aby przesłały swoje suknie ślubne, otwierając w ten sposób drogę na ich nowe życie. Każda z tych sukni kryła w sobie osobistą historię – opowieści o miłości, zmianach, marzeniach i wspomnieniach. Projektant zebrał te emocje i przełożył je na nową formę, tworząc kreacje, które nie tylko mogą zachwycać estetyką, ale także niosą w sobie głęboką symbolikę i wielowarstwowe znaczenie. Eklektyczna kolekcja składa się z 22 sylwetek – 16 damskich i 5 męskich, z czego każda stworzona jest w 100% z materiałów z drugiego obiegu. Każdy element kolekcji to unikat, nie tylko pod względem konstrukcji, ale także historii, którą ze sobą niesie. Suknie ślubne, pełne wspomnień i emocji, stały się punktem wyjścia dla projektów. Suknie z welonem poniosły Buczyńkiego. Postawił na zabawę formą, dekonstruując przerobione ubrania. Możemy zobaczyć koronkową czarną sukienkę zestawioną z okryciem jakby z perskiego dywanu. Kuszące falbany, przejrzyste Kornki i tiule pojawiły się także wśród mężczyzn. Dominujący eklektyzm jest spójny z całą kolekcją. Widać to po doborze dodatków. Bez względu na płeć w powietrzu unosi się seksapil.

Kolekcja Buczyńskiego powstała we współpracy z Wtórpol – jedną z największych sortowni odzieży używanej w Europie. To właśnie od nich projektant otrzymał tekstylia do szycia i przetwarzania. Wtórpol rocznie przetwarza około 84 milionów kilogramów odzieży, co odpowiada 420 milionom sztuk ubrań. Dzięki temu firma odgrywa kluczową rolę w nadawaniu drugiego życia tekstyliom, które bez takich działań trafiają najczęściej na wysypiska. Ubrania te pochodzą z popularnych kontenerów, które zna większość Polaków – to właśnie w ten sposób powstaje drugi obieg odzieży w Polsce i odbywa się „sprzątanie szaf” Polaków.

Czy wiecie, że branża ślubna produkuje rocznie około 300 tysięcy sukien ślubnych tylko w Polsce? A pytanie, co dzieje się z nimi później, często pozostaje bez odpowiedzi. Jackob Buczyński swoją kolekcją zwraca uwagę na ten problem, pokazując, że suknie mogą mieć drugie życie – dalekie od pierwotnej formy. Najnowsza kolekcja projektanta to dowód na to, że moda może łączyć historię, emocje i odpowiedzialność za środowisko.

 

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->