“Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia” – recenzja filmu

źródło: materiały dystrybutora

Film o bokserze może się kojarzyć z eksponowaniem męskich torsów, historią pokonywania ograniczeń oraz długimi sekwencjami morderczych treningów i walk na ringu. W przypadku tej filmowej perełki z Finlandii, ukazującej losy żyjącego do dziś zawodnika, możemy zapomnieć o schematach à la “Rocky”. To skromny, czarno-biały obraz o pochodzącym z prowincji, walecznym, ale wrażliwym Ollim, który jest rozdarty między presją otoczenia, a swoją osobistą hierarchią powinności.

Poznajemy go jako wielką nadzieję fińskiego boksu lat 60., kiedy to po sukcesach w wadze lekkiej przygotowuje się do starcia z gwiazdą z USA, niezwyciężonym Daveyem Moore’em. Przeciwnik walczy w niższej kategorii wagowej, więc Olli, oprócz wycieńczającego budowania formy, musi zrzucić kilka kilogramów. Mierzy się także z medialną machiną, która została puszczona w ruch. By pozyskać sponsorów, nieco demoniczny menedżer angażuje go do reklam garniturów. Co gorsza, na salę treningową i do domu zaprasza ekipę filmową, która za pomocą aranżowanych scen chce zarejestrować drogę na szczyt przyszłego bohatera narodowego. Sytuację przed walką komplikuje rodzące się uczucie Olliego do Raiji, skromnej i uroczej dziewczyny.

W filmie pobrzmiewają echa francuskiej Nowej Fali, kojarzyć się może też z “Niewinnymi czarodziejami” Wajdy, ale na szczęście nie jest to wydmuszka retro i romansidło żerujące na sentymencie do starego, dobrego kina. To pełna ciepła i niewymuszonego humoru, znakomicie poprowadzona opowieść o mężczyźnie, dla którego ważniejsze niż blichtr i poklask są prawdziwe, głębokie uczucia do drugiej osoby. W eleganckiej restauracji najbardziej smakuje mu chleb z masłem, a od sesji z modelką woli snucie się z dala od zgiełku wraz z Raiją.

Realistyczne, nieupiększane na siłę ujęcia i oszczędna gra aktorów to przeciwieństwo tego, co serwuje nam w podobnych tematycznie produkcjach Hollywood. Dojrzałość reżysera jest tym bardziej zaskakująca, że to jego debiut pełnometrażowy, który w zeszłym roku przyniósł mu główną nagrodę w prestiżowej sekcji Un Certain Regard w Cannes.

Olaf Kaczmarek

 

obsada:Jarkko Lahti, Oona Airola,Eero Milonoff Finlandia/Ni emcy/Szwecja 2016, 92 min

Gutek Film , 14 lipca

źródło: materiały promocyjne

491 komentarzy

Dodaj komentarz

-->