Nowe miejsca: UKIM

W chłodną, deszczową niedzielę, folgując tęsknocie za upalnym Orientem, przekornie zawędrowaliśmy na Chłodną, do nowej azjatyckiej restauracji na mapie Warszawy – UKIM. Nazwę tego miejsca można rozumieć dwojako: po polsku, bo właścicielką jest rzeczywiście pochodząca z Wietnamu Kim, ale i po wietnamsku – wtedy UKIM oznacza Mamę Kim, według receptur której przygotowywane są ponoć tutejsze dania.

Kim jest Kim i czym się inspiruje? W jej menu znajdziemy zarówno dania wietnamskie, jak i tajskie czy chińskie. Najwyraźniej Kim zauważyła już, że Polacy nie mają nic przeciwko mieszaniu azjatyckich smaków. Na dobry początek przygody z kuchnią Kim zamówiliśmy spring rollsy z tofu i batatami. Podano je z trzema sosami: rybnym, orzechowym i słodkim sojowym. Były delikatne i bardzo nam smakowały. Nasze serca zdobyła też kaczka Cesar Roll – plasterki pieczeni z chrupiącą skórką, do zawijania w gotowanych na parze naleśnikach z dodatkiem zieleniny (kolendra, ogórek, łodygi lotosu), kimchi i kolejnych dwóch sosów.

Po domówieniu drugiej porcji naleśników danie to spokojnie starcza na dwie, nie bardzo głodne osoby. Mniej przypadła nam do gustu sałatka Goi Tron. Marchwiowo-kalarepowa kompozycja z dodatkiem kolendry i orzeszków ziemnych w smaku do złudzenia przypomina swojską kiszoną kapustę. Zestawienie jej z królewskimi krewetkami okazało się nieco zbyt ekstrawaganckie.

W UKIM zabrakło nam przede wszystkim… samej Kim. Miało być „jak u mamy”, a tu nie tylko jej samej nigdzie nie widać, ale i w ogóle atmosfera nie bardzo domowa – bardziej na szybki lunch w przerwie w pracy niż wieczorną randkę. Owszem, wnętrze ładne, przytulne, ale przydałaby się muzyka w tle i serdeczniejsze podejście obsługi. Na lato UKIM szykuje wprowadzenie napojów i dań prosto z azjatyckich ulic, na których, jak czytamy na stronie restauracji i jak pamiętamy z własnych azjatyckich wojaży, „przesiaduje się, rozmawia i plotkuje od rana do późnej nocy”. Czy za kulinarnymi innowacjami podążą też streetfoodowe bezpretensjonalność i luz? Jeśli tak, z przyjemnością do UKIM wrócimy.

UKIM
ul. Chłodna 2/18
facebook.com/ukimchlodna

Dodaj komentarz

-->