Muzeum Etnograficzne otwiera się dla zwiedzających!

Muzeum Etnograficzne
fot. P.Walczak

Od 16 lutego Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie będzie znów otwarte dla zwiedzających. Przy Kredytowej 1 po raz pierwszy będzie można zwiedzać stacjonarnie ekspozycję „IKONY – wystawa grupy panGenerator” o kulturze cyfrowej, po której m.in. będzie oprowadzał Dyrektor Muzeum, Robert Zydel.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Podczas lockdownu pracownicy muzeum intensywnie pracowali nad realizowaniem wydarzeń online, a także trwały montaże nowych wystaw czasowych, w tym wystawy „IKONY” powstałej we współpracy z grupą artystyczną panGenerator. Poprzez ikoniczne artefakty przetworzone w artystycznej wizji, ekspozycja prezentuje swoiste uniwersum kultury cyfrowej. Wśród obiektów pojawia się kultowy telefon Nokia 3310 – niczym widmo pewnej epoki, gdy hitem była gra w węża, a łączenie się z Internetem przez modem sygnalizowała seria zgrzytów. Wystawa poprzez etnograficzny namysł ze strony Muzeum, składania do refleksji nad relacjami na styku człowiek-technologia oraz nad tym jak kultura cyfrowa stała się naszą codziennością.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

fot. P.Walczak

Dyrektor PME, Robert Zydel, 24 lutego oprowadzi stacjonarnie zwiedzających właśnie po wystawie „IKONY” oraz “Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”, która ledwie kilka dni dostępna była dla publiczności zanim ogłoszono w Polsce drugi lockdown.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

fot. Maciej Jędrzejewski

Na zwiedzających czeka także najnowsza wystawa stała “Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”, nadwiślańska ekspozycja „Nad Wisłą, na Urzeczu”. Przedłużamy także czas trwania wystawy cieszącej się dużym zainteresowaniem „Alebrijes. Meksyk tworzony w Polsce”. Na najmłodszych czeka nadal wystawa „Eureka, czyli odkrywam!” w naszym Muzeum dla Dzieci.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

fot. P. Walczak

 „Wszyscy jesteśmy zaskoczeni tym, w jaki sposób publiczność reaguje na ponowne otwarcie instytucji kultury”. – mówi dyrektor PME. „Ten głód kontaktu z kulturą napawa optymizmem. Cieszymy się, że nasze wystawy czasowe, które nie miały szansy wybrzmieć w zeszłym roku, znowu będą oglądane.” Robert Zydel dodaje: „Zależało nam, aby dobrze przygotować się do ponownego otwarcia, tak aby wizyty były bezpieczne dla zwiedzających jak i dla załogi PME.” 

Zbiory muzeum możecie wciąż oglądać online

-->