Multimedialna wystawa fotografii Konrada Pustoły

konrad pustoła zdjęcia

Prace fotograficzne Konrada Pustoły są niezwykle przenikliwym komentarzem artystycznym do wydarzeń związanych z polską transformacja ustrojową.

Wystawa fotografii Konrada Pustoły

Pokazują proces niezwykle złożony w obrazach, które z jednej strony katalogują zmiany, z drugiej opatrują je krytycznym komentarzem i porządkują. Czym są bowiem fotografie niedokończonych domów, jak nie informacją o bankructwie inwestora i jego specyficznym guście. Czym są widoki z okien gabinetów wpływowych ludzi polityki i mediów, jak nie informacją na temat nowego sposobu widzenia świata? Prace Konrada Pustoły mają więc nie tylko wielki walor artystyczny, mają tez potencjał narracyjny, który pozwala przedefiniować sposób postrzegania procesów transformacyjnych. Te cykle są bardzo polskie, ale są też reprezentatywne dla procesów transformacyjnych w bliskich nam krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dodają ciekawy komentarz do spraw naszych sąsiadów. Konrad Pustoła podróżował wielokrotnie do Ukrainy, brał tez udział w działaniu artystycznym „Obóz Solidarność”. Prezentacja jego prac w krajach Europy Środkowo – Wschodniej na pewno wzbudzi duże zainteresowanie i dyskusję. Dzieło Pustoły jest już zamknięte z powodu przedwczesnej śmierci artysty, tym ciekawiej podsumowuje bardzo niejednoznaczny i wciąż świeży, domagający się komentarza okres najnowszej historii Polski.

WYSTAWA BĘDZIE DOSTĘPNA NA STRONIE FUNDACJI NOWYCH DZIAŁAŃ

WERNISAŻOWA DYSKUSJA ONLINE
30 października 2020 | 19:00

Prowadzący: Piotr Gruszczyński
Uczestnicy:
Svitlana Oleshko – scenarzystka, reżyserka, nauczycielka reżyserii, dyrektorka niezależnego Charkowskiego Teatru Arabeska. Kurator wielu projektów, międzynarodowych festiwali, programów edukacyjnych.
Mykhailo Barbara – piosenkarz, aktor, tłumacz. Były solista zespołu „Dead Rooster”. Ma kilka własnych projektów muzycznych. Jako pierwszy przetłumaczył na język ukraiński sześć sztuk Witkacego.
Stas Zhyrkov – reżyser, pedagog, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatu i Komedii na lewym brzegu Dnipra w Kijowie, zasłużony Artysta Ukrainy.

Kurator: Piotr Gruszczyński
Produkcja: Maria Wilska, Fundacja Nowych Działań
Projekt: Sergey Shabohin
Koordynacja: Maryna Dashuk

Partnerzy: Teatr Dramatu i Komedii na lewym brzegu Dniepra (Kijów, Ukraina), Teatr-studio Arabesky (Charków, Ukraina)

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach program dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”

-->