Kino kryzysów startuje wraz z Roślinną nadzieją

kino kryzysów csw

Konflikt, paraliż, katastrofa – to słowa odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Kryzys ekologiczny, finansowy i geopolityczny, w obliczu którego stoi ludzkość, to czas przemian i szukania dróg wyjścia. Czy kryzys może być konstruktywny i nieść za sobą pozytywne zmiany? Przegląd filmowy Kino kryzysów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest poświęcony politycznym, klimatycznym i ekonomicznym załamaniom jako koniecznej części głębszej zmiany społecznej.

Kino kryzysów w CSW

Czy każdemu przełomowi historycznemu odpowiada gatunek, w którym najlepiej wyraża się duch epoki? W całorocznym programie Kino kryzysów znalazły się eksperymentalne dokumenty, które nie tylko opisują współczesne zmiany społeczne, ale są także dobrym punktem wyjścia do refleksji o formalnych i etycznych aspektach obrazowania kryzysów.


Współczesne konflikty nie dotyczą jedynie sfery polityki, ekonomii i ich społecznych konsekwencji. Towarzyszy im także kryzys prawdy i pytanie o sposoby obrazowania zmiany. Jakie problemy moralne wiążą się z reprezentacjami wojen, nierówności czy migracji uchodźców? Kryzys to stan, który wywołuje poczucie zagrożenia i katastroficzne nastroje. W jaki sposób możemy przekroczyć fatalizm i melancholię, towarzyszące schyłkowi? Podczas przeglądu zastanowimy się, czy kryzysy mogą stać się momentami napięć wyzwalających energię potrzebną do tworzenia nowych scenariuszy przyszłości.

Kino kryzysów – program:

20/10/2020
Roślinna nadzieja
Zestaw filmów polskich artystek, poświęcony kwestii przyszłości. To właśnie na polu sztuk wizualnych o wiele odważniej niż w kinie głównego nurtu rozwija się namysł nad przyszłością i jej wizualnością. Okazuje się, że w tych wizjach kluczową rolę ogrywają byty pozaludzkie – humanoidalne formy powstałe po klimatycznej apokalipsie, lodowce, ale przede wszystkim rośliny.
Formy przetrwania
reż. Diana Lelonek, 2020, 8′
Marsquakes
reż. Jadwiga Subczyńska, 2019, 8′
Metamorfozy roślin
reż. Urszula Zajączkowska, 2016, 4′
Pamięć lodowców
reż. Angelika Markul, 2017, 10′
I didn’t go to Crimea and all I got was this alien message
reż. Zuzanna Banasińska, 2019, 12′
Piknik na skraju drogi
reż. Katarzyna Górna, 2019, 24′
Wydarzenie w ramach programu filmowego towarzyszącego festiwalowi Digital Cultures Instytutu Adama Mickiewicza jest zarazem pierwszą odsłoną cyklu filmowego Kino kryzysów. Pokaz odbędzie się jednocześnie w kinie w U–jazdowskim i na portalu Ninateka. Po seansie odbędzie się spotkanie z artystkami, które będzie transmitowane online na Facebooku.

Szczegóły

27/10/2020
Grzybobranie w kinie
Olanda
reż. Bernd Schoch, Niemcy 2019, 153′
Pokaz w kinie oraz na MOJEeKINO.PL
Szczegóły
https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/kino-kryzysow/grzybobranie-w-kinie-olanda
25/11/2020, 26/11/2020
Oberhausen re-selected – wschodnioeuropejskie filmy z archiwum Festiwalu Krótkich Filmów w Oberhausen
Pokaz z taśmy 35 mm w kinie

27/01/2021
Czarodziejska góra
[The Magic Mountain], reż. Eitan Efrat, Daniel Mann, Belgia 2020, 68′
Pokaz w kinie oraz na MOJEeKINO.PL

17/02/2021
Purple sea
reż. Amel Alzakout, Khaled Abdulwahed, Niemcy 2019, 67′
Pokaz w kinie oraz na MOJEeKINO.PL

17/03/2021
Fabryka niczego
[A Fábrica de Nada], reż. Pedro Pinho, Portugalia 2017, 177′
Pokaz w kinie oraz na MOJEeKINO.PL

-->