Don Caruso

Warszawa ul. Nowy Świat 39

Lubimy, kiedy coś nas zaskakuje. Najlepsza pizza w mieście odnaleziona w budce na socjalistycznym blokowisku, proste danie w wykwintnej restauracji znanej głównie z artystycznych maziajów na talerzach. Dlatego nie boimy się ani wypraw w najdalsze zakamarki miasta, ani odwiedzin na turystycznym deptaku. W przypadku Don Caruso skusiło nas zapowiadane w informacjach prasowych połączenie włoskiego streetfoodu z klimatem peerelu. Tak absurdalne, że aż intrygujące. Co to może być? Do tego w menu widnieje „pizza na metry” – po tegorocznych włoskich wakacjach w mojej głowie pojawiły się same miłe skojarzenia z pizzą ciętą niby materiał na dowolne kawałki.

 

doncaruso1

 

Zaciekawieni trafiliśmy więc na Nowy Świat, na którym wrażeń kulinarnych nie szukamy zbyt często. Zagadka szybko się wyjaśniła – klimat peerelu zapewnia odnaleziona pod warstwami tynku oryginalna mozaika z lat 60., którą właściciele odkryli podczas remontu i postanowili wyeksponować. Decyzja to bardzo słuszna, bo mozaika okazała się najciekawszym punktem naszej wizyty. Obok peerelowskich kafelków na ścianach zagościły niestety psujące klimat potworne bohomazy, które mogą utrudnić trawienie nawet najtwardszym jednostkom. Żeby nie psuć sobie nastroju, zasiedliśmy na zewnątrz – dla odmiany przy paskudnych okrągłych kawiarnianych stoliczkach w wyjątkowo denerwującym żółtym kolorze, na których nic się nie mieściło.

 

doncaruso2

 

Przede wszystkim zaś nie mieściła się pizza, której nametrowość polega na tym, że jest prostokątna i mierzy 50 centymetrów. Można zamówić połowę. Z czystym sumieniem mogę polecić pizzę Don Caruso z aromatycznym i wyraźnym w smaku ragù (39 zł). Reszta była poprawna – ciasto bardzo ok, ale czy z karczochami (35 zł), czy z szynką i grzybami – miał im towarzyszyć ser brie, niestety go nie było (35 zł), smakowała tak samo – raczej nijak. Zamówiliśmy też ryżową bombę (czyli sycylijskie arancini, 6 zł) w wersji wegetariańskiej oraz nadziewane oliwki smażone w panierce (14 zł). Zupełnie niepotrzebnie, mogliśmy wziąć jedno danie. Wszystko smakowało dokładnie tak samo – panierką. Ale mozaika jest bardzo ładna.


ul. Nowy Świat 39

tel. 697 097 718

Dodaj komentarz

-->