Łąka Leśmiana – letni program kulturalno-edukacyjny Muzeum POLIN

polin leśmian
Fot: M. Jaźwiecki - Muzeum POLIN

Na czwartą już odsłonę „Łąki Leśmiana” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało równie atrakcyjny program, jak w poprzednich latach. W czasie pandemii, kiedy tak bardzo potrzeba spotkań z drugim człowiekiem i kontaktu z przyrodą, muzeum proponuje relaks z literaturą, poezją oraz spotkanie z ogrodnictwem i ekologią w wirtualnym wydaniu. Wydarzenie inaugurujące już w niedzielę, 7 czerwca. Łąkowe spotkania potrwają do 31 sierpnia.

„Łąka Leśmiana”

„Łąka Leśmiana” – plenerowa instalacja przy Muzeum POLIN inspirowana wierszem „Łąka” autorstwa Bolesława Leśmiana to zielone miejsce, gdzie można odpocząć, spotkać się m.in. z poezją i literaturą w otoczeniu przyrody. W tym roku ze względu na pandemię muzeum organizuje „Łąkę Leśmiana” tak, by miłośnicy muz z każdego miejsca na świecie mogli zajrzeć na muranowską łąkę bezpiecznie, bo wirtualnie. – Formuła tegorocznej Łąki Leśmiana jest trochę inna w związku z pandemią. W czerwcu spotykamy się nie jak zwykle tutaj, na łące, ale w sieci. Czas pokaże, czy w lipcu i sierpniu zobaczymy się na zielonym skwerze przy muzeum, czy nadal będziemy kontynuować spotkanie z poezją Bolesława Leśmiana wirtualnie. Ważne jednak, że dalej jesteśmy razem z naszymi sympatykami. Mamy nadzieję, że w innej formule, ale cały czas spotykając się ze sobą za pomocą kanałów w sieci, możemy wspólnie przeżyć to lato – mówi Jolanta Gumula Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„Przyszła sama Nieskończoność/By popatrzeć w mą zieloność”*

Na otwarcie łąki uczta dla miłośników poezji i literatury. Karolina Sulej i Sylwia Chutnik – autorki kultowego programu „Barłóg Literacki” ugoszczą wszystkich na zielonym tarasie wśród książek. Spotkanie nagrywa Mateusz Kubik. Żądni dawki dobrej literatury i humoru mogą sprawdzić, jakie są ich książkowe propozycje na lato, dotyczące kultury żydowskiej. Do zobaczenia na Facebooku Muzeum POLIN w niedzielę, 7 czerwca o godz. 15.00. Muzeum zaprasza również do udziału w kolejnych spotkaniach w lipcu i sierpniu.

Zróbmy mural na Łące Leśmiana! Muzeum POLIN zaprasza też młodzież od 14 do 17 roku życia z Warszawy i okolic do udziału w bezpłatnych warsztatach kreatywnych, w trakcie których we współpracy z doświadczonymi artystami stworzą mural poświęcony Bolesławowi Leśmianowi. Zgłoszenia do 8 czerwca (poniedziałek) na polin.pl.

Na wirtualnej łące muzeum oddaje głos poetom-amatorom z Muranowa, Warszawy i całej Polski
i zachęca do podzielenia się swoją twórczością w ramach projektu „Warszawa mówi! – poeci na start”. Nagrania, na których poeci odczytują swoje wiersze, mniej lub bardziej inspirowane tematami: kultura żydowska, Warszawa, Muranów czy… pandemia, Muzeum POLIN opublikuje na swoim profilu na Facebooku. Ogłoszenie o naborze będzie zamieszczone na polin.pl oraz w dedykowanym wydarzeniu na profilu Muzeum POLIN na Facebooku. Zgłoszenia począwszy od 8 czerwca na polin.pl.

„Toć wejdziemy w świat – próżnią, aby wyjść – ogrodem!”

Miłośników ogrodnictwa oraz osoby które chcą zacząć swoją przygodę z roślinami, Muzeum POLIN zaprasza na cykl warsztatów ogrodnicze online pod nazwą „Balkon Leśmiana – miejskie ogrodnictwo w czasie pandemii”. Miejski ogrodnik i autor bloga „Bez Ogródek” Łukasz Skop pokaże, jak wyczarować skrawek zieleni na swoim balkonie oraz podpowie, jak o niego dbać. Do sadzenia użyje m.in. zestawu nasion, które będą dołączone 3 czerwca do specjalnego , łąkowego dodatku „Tygodnika Powszechnego”. Pierwsze spotkanie online już w sobotę, 13 czerwca o godzinie 10:00 na Instagramie na profilu Muzeum POLIN.

Popularny cykl edukacyjny „Żydowskie ABC” także zagości na „Łące Leśmiana”. Podczas czerwcowego spotkania online Piotr Kowalik z Działu Edukacji Muzeum POLIN poszuka odpowiedzi na pytanie – Czy każda miłość jest koszerna? Opowie na czym polega klasyczna etyka życia seksualnego w judaizmie i jakie są ważne współczesne pytania i dylematy z nią związane. Premiera 16 czerwca
o godz. 18.00 na kanale Muzeum POLIN na YouTube
. Muzeum zaprasza do udziału także w kolejnych spotkaniach.

Wielbicielom poezji Bolesława Leśmiana proponujemy spektakl muzyczno-poetycki „Sen” autorstwa Beaty Jewiarz. Zmysłowe wiersze poety w autorskim wyborze twórczyni spektaklu w połączeniu z wykorzystaniem technologii multimedialnych, nabierają nowych, nieodkrytych dotąd znaczeń.
W czwartek, 18 czerwca o 19:30 przed publicznością na Facebooku Muzeum POLIN wystąpią Beata Jewiarz i Arkadiusz Brykalski.

Entuzjaści dzikiej przyrody na pewno ucieszą się na spacer ornitologiczny z przyrodnikiem i dziennikarzem Stanisławem Łubieńskim w ramach cyklu „Eko-miasto”, który muzeum będzie kontynuowało również w lipcu i sierpniu. To okazja do poznania różnych gatunków ptaków zamieszkujących miejskie parki i posłuchania ciekawych opowieści o nich. Autor książki „Dwanaście srok za ogon” zabierze wszystkich chętnych na spacer online po Ogrodzie Krasińskich na Muranowie, tropem mieszkających tam ptaków. Spotykamy się w sobotę, 20 czerwca o godzinie 10:00 na Facebooku Muzeum POLIN.

Na „Łące Leśmiana” zawita również cykl „Niedzielne popołudnia z poezją współczesną”, który rozpocznie się spotkaniem z Jackiem Dehnelem. Poeta przeczyta swoje utwory oraz wiersze żydowskiego twórcy Chaima Nachmana Bialika, specjalnie wybrane na tę okazję. Pierwsze spotkanie na Facebooku Muzeum POLIN w niedzielę, 28 czerwca o godz. 15.00.

Muzeum POLIN zaprasza na wirtualną łąkę wszystkich stęsknionych wypoczynku i spotkań na łonie natury z dobrym programem kulturalnym. „Łąka Leśmiana” czeka przez całe lato! W czerwcu spotykamy się w Internecie, ale może już w lipcu i sierpniu zobaczymy się na zielonym skwerze przy gmachu muzeum wśród drzew, kwiatów i ziół. Program wydarzeń na kolejne miesiące muzeum  ogłosi w drugiej połowie czerwca.

„Nie nacicha ta miłość, co nie zna rozłąki!/Usta moje i piersi spragnione są Łąki!”

Łąka Leśmiana

W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą „Łąka Leśmiana”. To plenerowa instalacja z hamakami na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa).

Tu znajdziecie: szczegółowe informacje na temat „Łąki Leśmiana” oraz pełny program wydarzeń na czerwiec na stronie

-->