Królowa Elżbieta II nie żyje

W wieku 96 lat zmarła Królowa Elżbieta II. W czerwcu obchodziła swój Platynowy Jubileusz związany z 70 rocznicą objęcia tronu. Do szkockiej rezydencji Balmoral przybyli członkowie rodziny królewskiej, aby pożegnać się z Królową.

Królowa Elżbieta II ostatni raz pojawiła się publicznie 6 września, kiedy spotkała się w Balmoral z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z obejmującą po nim urząd Liz Truss. Lekarze byli zaniepokojeni zdrowiem królowej Elżbiety II i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym. Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu poinformował o przybyciu przedstawicieli rodziny królewskiej. Pojawił się następca tronu książę Karol wraz z żoną Kamilą oraz troje pozostałych dzieci królowej: książę Andrzej, książę Edward i księżniczka Anna. Przybył też jej wnuk książę William. Do Szkocji przyjechali również książę Harry i jego żona Meghan Markle. Królowa zmarła w spokoju 8 września 2022 roku w godzinach popołudniowych. Przed bramą zgromadzili się także sympatycy monarchini. To niewątpliwie koniec pewnej epoki.

Elżbieta, była najstarszą córką Księcia i Księżnej Yorku i nigdy nie oczekiwano, że zostanie Królową. Jej życie zmieniło się w 1936 roku, gdy jej wujek, król Edward VIII abdykował, a jej ojciec Jerzy VI został królem. Młoda księżniczka została kolejną następczynią do objęcia tronu. Po śmierci jej ojca w 1952 roku księżniczka została Królową Elżbietą Il w wieku zaledwie 25 lat.

Zdjęcia: The Royal Family/Instagram

-->