„WOMANHOOD”- kobiece piękno w każdym wieku

Projekt fotograficzny „WOMANHOOD” zrealizowany jest przez Martę Różycką i opowiada historię pięknych kobiet po pięćdziesiątym roku życia. W świecie przesiąkniętym patriarchatem oraz popularnością Tik Toka to właśnie kobiety dojrzałe stały się motorem świadomej kobiecości, które wiele już w swym życiu doświadczyły.

Fotografka Marta Różycka do udziału w modowym projekcie zaprosiła 30 kobiet. Bohaterki przyjechały na sesję zdjęciową do Krakowa i Katowic z różnych polskich miast, pokonując nieraz ogrom kilometrów, żeby opowiedzieć swoją historię, pokazać się, że są i że wiek wcale ich nie ogranicza. Każda z nich jest wyjątkowa. W życiu zawodowym spełniają się na różnych płaszczyznach. Malują, szyją, szydełkują, organizują pokazy mody 50+, grają w filmach, teatrach, statystują. Są gwiazdami teledysków młodych polskich raperów. Jedna bohaterka napisała świetną książkę. Niektóre walczą ze stratą, inne odzyskały życie po rozwodzie. Są też takie, które pokonały ciężkie choroby. Łączy je pasja i miłość do życia. 

Niesamowite trzydzieści kobiet, które spotkałyśmy, na swojej drodze przekazały nam wewnętrzną moc i pewną tajemnicę kobiecości, tak jak kiedyś przekazywały sobie babki siedząc, w kręgach i łupiąc groch lub fasolę. Wiedzą czego chcą, potrafią o siebie zadbać, torują sobie ścieżki i nie poddają się. Kiedy zapytałyśmy się każdej z nich skąd ta energia, odpowiadają: “Bo nam już wszystko wolno”. Nie przejmują się zdaniem innych, konwenansami, czy jakimiś ogólnie określonymi schematami. Żyją i zapewniają, że nie chcą się chować w cień. Mówią, że starość to nie jest, szarość i siedzenie w domu przed telewizorem oglądając poranną telewizję śniadaniową. To jest godzenie się ze sobą, spełnianie swoich marzeń, pozwalanie sobie na ryzyko i szukanie siebie. Zapewniają nas, że takich kobiet jak one są setki, a może nawet i więcej. Cieszą się, że chciałyśmy w naszym projekcie przedstawić je, pokazać, że żyją, działają i że nasze seniorki, a raczej silverki jak o sobie mówią, mają się bardzo dobrze – podkreśla Marta Różycka. 

W projekcie udział wzięły Panie: Irena, Małgorzata, Irena, Gosia, Ela, Anna, Elżbieta, Grażyna, Hania, Alicja, Magda, Wiesia, Ania, Renata, Ela, Ewa, Jola, Beata, Jolanta, Magdalena, Barbara, Anna, Małgosia, Basia, Swietłana, Bożena, Ula, Ewa, Elżbieta, Wioletta.

Fotograf oraz produkcja: Marta Różycka.

Stylistka, tekst oraz produkcja: Julia Różycka. 

Joanna Zontek (Zielony płaszcz).
Paulina Jankowska (Niebiesko biała marynarka).
Aleksandra JENDRYKA (Czarny płaszcz).

W projekcie wzięli udział: 

 1. @karolina_kurkowska
 2. @g.bar.krakow
 3. @wstruzik.makeup
 4. @popraw_makijaz
 5. @marble_republic
 6. @szkami.makeup
 7. @hairbysan
 8. @klaudia.baran.makeup
 9. @bunia_maluje
 10. @kajakulik_hair
 11. @szakkasiarutkowska_beauty
 12. @paulaaahair Joanna Zontek 
-->