Koncertowa jesień w orientalnych rytmach Azji i Afryki

Muzyczne festiwale tego lata przekonały mnie o tym, że czasem warto zrezygnować z przepychania się do sceny głównej, na której wystąpi headliner i przejść się na mniejsze sceny, na których odbywają się koncerty mniej znanych azjatyckich i afrykańskich wykonawców. Po fantastycznej imprezie rozkręconej przez Ata Kak na scenie eksperymentalnej Offa, fascynującym Jambinai, po elektryzującym performensie La Minitk Del Miedo na Tauronie nabrałam przekonania, że nigdzie się nie bawiłam tak dobrze, jak na występach pełnych życia, etnicznych rytmów, wnoszących wiele radości i niczym nieskrępowanej energii.

Lato minęło, a pragnienie usłyszenia tanecznej, autentycznej muzyki orientalnej przybrało na sile. I bardzo dobrze, bo jesień będzie obfitowała w koncerty i festiwale, na których królować będzie rozgrzewająca muzyka i kolorowe multi-kulti.

Od 24 września do 1 października trwać będzie dwunasta edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W namiocie pod Pałacem Kultury usłyszymy rytmy z Kuby, Peru, Libanu, Brazylii, Hiszpanii, Haiti. Z pewnością warto wybrać się na koncert Ester Rady, nazywaną królową izraelskiego soulu, funku, jazzu, następczynią Erykah Badu. Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

ester rada,

29 września, w warszawskim, niezwykle klimatycznym miejscu Chmury będzie miał miejsce koncert grupy Hiperson. Usłyszymy tam chiński indie rock. Założony w 2012 roku zespół słynie ze swoich niesamowicie emocjonalnych koncertów, z którymi wielokrotnie odwiedził Chiny i USA. Hiperson podczas jesiennej trasy promuje album “No Need For Another History”, nagrany w studio Psychic Kong z Yang Haisong (PK 14) w Pekinie w lipcu 2014 r.

hiperson

Jeśli planujecie wybrać się na dłuższą wycieczkę muzyczną po Azji, warto przejść się na festiwal Radio Azja – odbywa się on w różnych miejscach i w różnym czasie. 25 października usłyszymy mistrza sceny koreańskiej – Jeong Cha-Sik, 29 listopada w podróż po Tajlandii zabierze nas Rasmee Wayrana, natomiast 20 grudnia z zimowego snu rozbudzi japońska perkusistka Midori Takada.

Izrael, Indonezja, Iran, cała Afryka będą także ważną częścią tegorocznej edycji Unsound Festival odbywającego się 16 – 23 października. Bez wątpienia związane to jest z motywem przewodnim „Dislocation”, w ramach którego festiwal organizuje w latach 2016 – 2018 wydarzenia w różnych miejscach świata, między innymi w Azji Centralnej, Kaukazie, Rosji. Bardzo ciekawym projektem związanym z Bliskim Wschodem jest koncept mieszkającego w Berlinie Irlandczyka EOMAC, który przedstawi po raz pierwszy na żywo swój album „Bedouin Trax”. Eomac otrzymał nagrania ulicznej muzyki z Maroka, pieśni z Bagdadu, muzyki islamskiej z Indii czy nagrań ceremonii sufickich – przedstawi je podczas swojego koncertu.

eomac

Bardzo ciekawie zapowiada się wrocławski festiwal Avant Art, który będzie odbywał się 4-9 października. Ta edycja w całości została poświęcona Japonii. Tegoroczny program stawia sobie za cel przybliżenie odbiorcy kultury tego kraju w pełni złożoności jej fenomenów i de/mitologizację jej przestrzeni symbolicznej. Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmowe, performance oraz spektakle teatralne – prezentacje zjawisk najbardziej reprezentatywnych, interesujących, nowych, ale i występy artystów, którzy przez lata budowali swoją renomę na scenie muzyki eksperymentalnej. Jednym z najbardziej wyczekiwanych artystów jest legendarny japoński eksperymentator – Keiji’ego Haino.

Cóż, jeśli martwicie się, że jesienna pogoda całkowicie was rozleniwi, a playlista zwolni tempo i będzie demotywowała do wyjścia z domu – zapiszcie powyższe daty w kalendarzu i chodźcie rozgrzać się na koncertach, które przeniosą w egzotyczne kraje i roztańczą nogi największego kanapowca. Dodajmy złotej jesieni kolorów!

1 komentarz

Dodaj komentarz

-->