Kino kryzysów: Present.Perfect.

Już 23 czerwca o 20:00 odbędzie się szósta odsłona przeglądu filmowego Kino kryzysów – tym razem zobaczymy nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Rotterdamie dokument o live-streamerach chińskiej reżyserki Shengze Zhu Present.Perfect.

Współczesne konflikty nie dotyczą jedynie sfery polityki, ekonomii i ich społecznych konsekwencji. Towarzyszy im także kryzys prawdy i pytanie o sposoby obrazowania zmiany. Jakie problemy moralne wiążą się z reprezentacjami wojen, nierówności czy migracji uchodźców? Kryzys to stan, który wywołuje poczucie zagrożenia i katastroficzne nastroje. W jaki sposób możemy przekroczyć fatalizm i melancholię, towarzyszące schyłkowi? Podczas przeglądu zastanowimy się, czy kryzysy mogą stać się momentami napięć wyzwalających energię potrzebną do tworzenia nowych scenariuszy przyszłości – podkreślają organizatorzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Pokaz filmu Present.Perfect.

W Chinach live-streamingi to branża warta miliony – w samym 2017 roku 422 miliony osób udostępniło swoje działania na żywo w internecie. Reżyserka z ponad 800 godzin materiału – chińskich streamingów – tworzy portret pokolenia, dla którego światy online i offline zlały się ze sobą. Shengze Zhu nie interesują jednak największe gwiazdy. Swoich bohaterów szuka na marginesach sieci. Są to osoby, dla których transmisja jest jedną z nielicznych form kontaktu z innymi ludźmi. W pewnym momencie streamerzy stali się niewygodni dla cenzury i ich możliwości zostały ograniczone. Transmisje na żywo są całkowicie apolityczne, dotyczą często codziennych spraw, ale właśnie dlatego wiele mówią o współczesnym chińskim społeczeństwie i jego problemach. Film został nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Rotterdamie.

Wydarzenie na Facebooku: Kino kryzysów: Present.Perfect. | Facebook

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->