„Jak widać” – nabór dla debiutujących fotografek

jak widać fotografia

Jesteś debiutującą fotografką? Chcesz rozwijać swój cykl pod okiem doświadczonych artystek? Zgłoś się do projektu “Jak widać”. Na aplikacje czekamy do 14 lipca 2020. Udział w projekcie jest bezpłatny.

„Jak widać”

Do udziału zapraszamy artystki, które są w trakcie pracy nad cyklem (elementem rekrutacji jest portfolio). Tu dostępny jest formularz zgłoszeniowy.

Celem projektu „Jak widać” jest rozwój twórczości debiutujących fotografek oraz wzmocnienie ich pozycji w świecie sztuki współczesnej poprzez dzieła zaprezentowane w Warszawie we współpracy z praktykującymi artystkami i kuratorkami:  fotografką Agnieszką Rayss (Sputnik Photos), kuratorką Karoliną Puchałą-Rojek (Muzeum Narodowe w Warszawie), fotografką i aktywistką Karoliną Gembarą (doktorantka SWPS/Sputnik Photos) oraz artystką Magdaleną Hueckel.

Efektem tej współpracy będą cztery prezentacje utrzymane w formule eksperymentu (na etapie tworzenia oferty nie zawężamy ich formy) – wystawy, książki, akcji społecznej, akcji ulicznej, działań w internecie.

Do grupy debiutujących twórczyń zaliczamy dyplomowane artystki, jak również artystki bez wykształcenia artystycznego, w rozumieniu osoby, która ma na swoim koncie maksymalnie jedną prezentację swojej twórczości w profesjonalnych warunkach, z wyłączeniem prac lub prezentacji stworzonych w ramach edukacji (np. prac dyplomowych).

Harmonogram projektu:

1-14 lipca 2020 rekrutacja uczestniczek faza I (formularz zgłoszeniowy)

15-30 lipca 2020 rekrutacja uczestniczek faza II (rozmowy kwalifikacyjne)

31 lipca 2020 ogłoszenie wyników

16 sierpnia 2020 zjazd online

1 sierpnia-30 września 2020 praca pod kierunkiem mentorek

1 października – 31 grudnia 2020 prezentacje uczestniczek w Warszawie

 

Mentorki uczestniczące w projekcie:

Karolina Gembara fotografia

Karolina Gembara

Karolina Gembara, fotografka

Interesują mnie projekty zaangażowane. Uważam, że jako artystki wizualne, jesteśmy świadkiniami wielu niepokojących sytuacji, a narzędzia, którymi dysponujemy mogą posłużyć jako narzędzia zmiany. Zapraszam osoby, które chcą stworzyć wypowiedź odważną i krytyczną. Jestem otwarta na działania w przestrzeni publicznej, działania partycypacyjne i niskobudżetowe wydawnictwo.  karolinagembara.com 

Magda Hueckel fotografia

Magda Hueckel

Magda Hueckel, artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie).  Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy i art director. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa”  otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce. Stworzyła dokumentację kilkuset spektakli teatralnych. http://www.hueckel.com.pl/  

Karolina Puchała Rojek fotografia

Karolina Puchała Rojek

Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii, autorka tekstów z historii fotografii, redaktorka, kuratorka wystaw, przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Obecnie pracuje Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Interesują mnie projekty odnoszące się do zapomianych i wykluczanych z historii  zdarzeń czy ludzi, bazujące na i definiujące na nowo archiwa, nie tylko fotograficzne. Ciekawią mnie też prace, które wychodzą od prywatnego doświadczenia rzeczywistości, świadomie korzystające z różnych estetyk fotograficznych.

Agnieszka Rayss fotografia

Agnieszka Rayss

Agnieszka Rayss fotografka, edukatorka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos, historyczka sztuki. W fotografii interesuje ją zderzenie historii z współczesnością, obrazowanie konfliktów, fotografie obiektów i fotografie jako obiekty. https://www.agnieszkarayss.com/  

-->